Raciborskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

34
210

W programie znalazła się m.in. militarna inscenizacja na rynku, seans filmów historycznych, Bieg Tropem Wilczym czy lekcje o Żołnierzach Wyklętych w szkołach.

Żołnierze Wyklęci to zbiorcza nazwa dla antykomunistycznego narodowego podziemia, które wywodziło się z takich organizacji polskiego państwa podziemnego jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość, Narodowe Siły Zbrojne. Po roku 1945 walczyli oni zbrojnie z władzą komunistyczną i nie skorzystali z amnestii z 1947 r. Swoją walkę kontynuowali jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Ocenia się, że w walce ze służbą bezpieczeństwa zginęło ok. 7 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Ostatnim żołnierzem podziemia niepodległościowego był Józef Franczak ps. Laluś. Zginął z rąk SB 21 października 1963 r.

3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji tego święta 29 lutego na raciborskim rynku można było zobaczyć inscenizację militarną odbicia polskich więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa z udziałem grup rekonstrukcyjnych i sprzętu z epoki. Dla widzów przewidziano też dodatkowe atrakcje: wystawę militariów, ognisko i gorący poczęstunek – grochówkę.

W każdym z oddziałów raciborskich szkół podstawowych odbyły się lekcje na temat Żołnierzy Wyklętych. Jedną z nich przeprowadził prezydent Dariusz Polowy. Uczniowie mogli też wziąć udział w konkursach historycznych: „Żołnierze Wyklęci 1944-1963” oraz „II Wojna i czasy powojenne we wspomnieniach” organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 15. W kinie Przemko w ramach DKF Puls miał miejsce seans filmów historycznych „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” i „Walerian Tumanowicz. Historia nie tylko rodzinna” Henryka Jureckiego, a w bibliotece spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Piotrem Lipińskim, który opowiedział o zagadkowej śmierci legendy Szarych Szeregów – Jana Rodowicza „Anody”, dobrowolnym wejściu do Auschwitz Witolda Pileckiego i innych żołnierzach antykomunistycznego podziemia. Tak jak w całej Polsce w Arboretum Bramy Morawskiej odbył się Bieg Tropem Wilczym. 190 uczestników pokonało dystans 1963 m, który symbolizował śmierć ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego w walce czynnej.

KP
Fot. Urząd Miasta Racibórz, Katarzyna Przypadło