Wodzisław Śląski bez opłaty targowej

3
100

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia Wodzisław 2.0 opłata targowa stanowiła mały składnik budżetu miasta, a dla mikroprzedsiębiorców była ważnym wydatkiem.

Wodzisław Śląski będzie pierwszym miastem w regionie, które całkowicie zniesie opłatę targową. Projekt ten, złożony przez radnego Łukasza Chrząszcza oraz członków zarządu Wodzisław 2.0 – Kacpra Biernackiego oraz Bartosza Młotka – zyskał uznanie 13 radnych. Oprócz inicjatora likwidację opłaty poparło 10 radnych koalicji większościowej oraz 2 radnych Koalicji dla Miasta.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia wodzisławscy kupcy poparli projekt, gdyż w 2016 r. złożyli petycję w tej sprawie. Została ona jednak odrzucona. Jak mówią członkowie Wodzisław 2.0, opłata targowa stanowi mały składnik budżetu miasta, a dla mikroprzedsiębiorców jest ważnym wydatkiem. Likwidacja opłaty ma ożywić targowiska i drobny handel w mieście.

– Wodzisław 2.0 zawsze dotrzymuje słowa. Opłata targowa jest niewielką częścią wpływu do budżetu miasta, za to bardzo szkodzi kupcom wodzisławskim, ponieważ m.in. za pobieraną opłatę nie otrzymują nic w zamian. Kacper Biernacki w czasie kampanii w swoich postulatach zawarł jej likwidację. Dziś razem z Łukaszem Chrząszczem dotrzymali obietnicy, składając projekt uchwały likwidującej opłatę targową – pisali w listopadzie na Facebooku przedstawiciele Wodzisław 2.0.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, wpływy do budżetu z tytułu opłaty targowej spadają z roku na rok. W 2016 r. sięgały 128 tys. zł, zaś w 2019 r. miało to być to 80 tys. zł zakładanego przychodu (w I półroczu wykonanie przychodów było na poziomie 43,3%). Co więcej pobranie takiej opłaty to dodatkowy obowiązek oddelegowania pracowników. Opłatę pobierają bowiem inkasenci z Urzędu Miasta i SKM. Wodzisław 2.0 powoływał się na inne miasta, za przykład podając Opole, Wrocław czy mniejsze gminy jak Pątnów i Lutomiersk.

Przewidywany ubytek dochodów w budżecie gminy Wodzisław Śląski w 2020 roku z tytułu likwidacji opłaty targowej szacuje się na ok. 70 tys. zł.

KP
Fot. Facebook Wodzisław 2.0