Rybnik walczy z trucicielami

281
116

W ciągu siedmiu dni w akcji Karny Kopciuch zgłoszono 120 kopciuchów.

Karny Kopciuch to akcja społeczna, która ruszyła 28 listopada 2019 roku. Jej celem jest pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub palą śmieci. W wielkim skrócie akcja polega na tym, że osoby borykające się z sąsiadami, którzy zatruwają powietrze, mogą anonimowo zgłosić się do inicjatorów akcji, a ci mają podjąć działania zmierzając do rozwiązania problemu. – W wielu miejscach w Polsce podtruwani mieszkańcy nie mają do kogo się zwrócić ze swoim problemem. W wielu gminach nie funkcjonują straże miejskie bądź gminne, a urzędnicy nie są skorzy do przeprowadzania rzetelnych kontroli domowych kotłowni. W innych przypadkach obywatele nie zgłaszają przypadków spalania odpadów, bo – po prostu – nie chcą narażać się sąsiadom ani psuć dobrosąsiedzkich relacji – mówią inicjatorzy akcji.

Zgłoś truciciela

Jak to działa? – Zgłoś truciciela. Jeśli twój sąsiad regularnie kopci z komina i zatruwa okolicę lub podejrzewasz, że twój sąsiad spala śmieci, możemy Ci pomóc. Wyślij nam zgłoszenie, a my skontaktujemy się z sąsiadem i spróbujemy rozwiązać problem. Będziesz stale informowany o tym, jakie podjęliśmy działania. Gwarantujemy Ci anonimowość – czytamy na stronie akcji.

Trzy kroki do czystego powietrza

Każde zgłoszenie rozpatrywane jest w trzech etapach. Pierwszym celem jest edukacja, bowiem wysyłane są materiały o wpływie smogu na życie i zdrowie, dalej zachęcają do wymiany źródeł ciepła i przedstawiają możliwości dofinansowania źródła ciepła. W kroku drugim, jeśli wcześniejsze działania nie dały oczekiwanych rezultatów, inicjatorzy kontrolują zgłoszoną osobę. Informują o uciążliwej działalności obywatela organy upoważnione do kontroli (Urząd Gminy czy Straż Miejska), dalej weryfikują efekty przeprowadzonej kontroli. W trzecim kroku, jeśli drugi etap nie przyniósł żadnego skutku, inicjatorzy piętnują: adres posesji umieszczają na mapie kopciuchów oraz wszczynają procedurą administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła.

Przyklej karnego kopciucha

Akcja zakłada także dystrybucję naklejek z treścią „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”. Osoba, która żyje w otoczeniu takiego „kopciucha”, może nakleić etykietkę w widocznym dla sąsiada miejscu i dać mu do zrozumienia, że nie toleruje jego nieekologicznych zachowań. Darmowe naklejki można otrzymać w siedzibie redakcji, ale planowane są także dodatkowe punkty dystrybucji.

Pomysłodawcy akcji cieszą się z jej pozytywnego odbioru wśród mieszkańców. Jak podają, w tydzień do redakcji napłynęło 120 zgłoszeń, w których na uciążliwości sąsiadów skarżyli się mieszkańcy z całej Polski, m.in. z Katowic, Mysłowic, Opola, Torunia, Bydgoszczy, Wrocławia czy Suwałk. Przyznają jednak, że są i tacy, którzy inicjatywę oceniają negatywnie, broniąc kopciuchów.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Wspierają ją firmy i organizacje, takie jak Projekt Wyjście Smoga, Rybnicki Alarm Smogowy, Kancelaria Adwokacka Jarosława Recka, Słońce+ czy 499.pl. Partnerami medialnymi akcji są Rybnik.com.pl, tuWodzisław.pl, tuŻory.pl, tuJastrzębie.pl, ŚląskiBiznes.pl, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl.

fot. FB/Karny Kopciuch

Wodzisławska młodzież walczy ze smogiem

Uczniowie I LO w Wodzisławiu Śląskim włączyli się w kampanię ekologiczno-edukacyjną pod hasłem „Nie truj sąsiada”, która prowadzona jest na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Celem akcji jest kształtowanie świadomości w zakresie ograniczania niskiej emisji oraz propagowanie idei czystego środowiska zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju oraz technologii Odnawialnych Źródeł Energii.

W ramach akcji uczniowie dwukrotnie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, podczas których wypracowywali pomysły i rozwiązania aktualnie rozpowszechniane w społeczności szkolnej. We wszystkich klasach w ramach lekcji wychowawczych nauczyciele i uczniowie przeprowadzali prelekcje dotyczące sposobów zapobiegania smogowi oraz jego zgubnego wpływu na zdrowie. Przeprowadzili też na terenie szkoły akcję plakatową, przygotowując dziesiątki barwnych i pouczających plakatów.

Uczniowie wyruszyli na ulice Wodzisławia Śląskiego, gdzie rozdawali ulotki informacyjne. Na stronie internetowej i szkolnym Facebooku ukazały się ponadto artykuły, dzięki którym wzrośnie świadomość młodzieży i dorosłych w zakresie propagowania idei czystego środowiska. Młodzież skupiona wokół Szkolnej Telewizji przeprowadziła wywiad z Izoldą Gajewską z Urzędu Gminy Gorzyce, który dotyczył działań mających na celu ograniczenie niskiej emisji. Zmontowali również krótki film będący relacją z podjętych działań.

Całość działań wodzisławskiej młodzieży została doceniona i nagrodzona przyznaniem szkole I miejsca wśród uczestniczących w kampanii szkół Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Nagrodą rzeczową były dwa oczyszczacze powietrza ufundowane przez Tauron. Jak zapewnia dyrekcja szkoły, to nie koniec działań antysmogowych. Warto dodać, że w tym samym konkursie wyróżnienie zdobył Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim.

W wyniku tych działań wodzisławska „Jedynka” zdobyła I miejsca wśród uczestniczących w kampanii szkół Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego i otrzymała dwa oczyszczacze powietrza ufundowane przez Tauron. Jak zapewnia dyrekcja szkoły, to jednak nie koniec działań antysmogowych podejmowanych przez szkolną społeczność. Warto dodać, że w tym samym konkursie wyróżnienie zdobył Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim.

c