Wodzisławianki gotowe do pracy w ONZ

1
137

Uczennice wodzisławskiego Ekonomika wzięły udział w projekcie MUNiC, w ramach którego śledziły organizację i przebieg konferencji ONZ.

Emilia Ślęczka, Daria Jarocka, Sara Jarocka i Martyna Jereczek wraz z nauczycielką Beatą Grabarczyk wzięły udział w projekcie MUNiC, który zakłada realizację modelu Konferencji Narodów Zjednoczonych w młodzieżowej symulacji. Celem projektu jest zaznajomienie z działalnością ONZ i innymi międzynarodowymi kwestiami politycznymi. Ponadto inicjatywa pozwala na doskonalenie umiejętności językowych zgodnie z „Regulaminem procedur” ONZ w kontekście bieżących problemów polityki wewnętrznej i zagranicznej.

Uczennice Ekonomika wraz z nauczycielką pojechały do Niemiec 24 listopada. Tam młodzież uczestniczyła w warsztatach z pisania rezolucji, a także wygłaszania przemówień. Uczestnicy śledzili organizację i przebieg konferencji ONZ, skupiając się na takich aspektach jak poznanie procedur, obowiązujący strój, zachowanie podczas konferencji, przebieg głosowania, zgłaszanie wniosków czy wygłaszanie przemówień. To wszystko było możliwe dzięki wykładowcy prof. dr. Andreasowi Müglich i studentom Westfälische Hochschule z powiatu partnerskiego Recklinghausen.

29 listopada odbyła się symulacja Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, na wzór tej organizowanej w Nowym Jorku. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie stanowisk krajów. Uczestniczki musiały przygotować odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jakie jest najlepsze rozwiązanie dla prezentowanego kraju i jak może wyglądać kompromis, czy Organizacja Narodów Zjednoczonych już zainicjowała działania, raporty lub rezolucje, czy są jakieś ankiety wśród rządów, instytucji międzynarodowych lub organizacji pozarządowych na ten temat lub czy reprezentowany kraj dysponuje jakimiś partnerstwami międzynarodowymi z innymi krajami lub ma z nimi wspólne interesy. Grupa polska prezentowała stanowiska Nigerii, Fiji, Bangladeszu i Indii.

– To niesamowite doświadczenie, ogromne przeżycie i niezwykle wielki ładunek wiedzy, jaką przyswoiłyśmy, by móc się zaprezentować w takim przedsięwzięciu. To naprawdę poważna sprawa, pokazująca nam świat wielkiej polityki, dająca narzędzia i umiejętności, którymi dysponują polityczni decydenci ONZ. Jesteśmy bardzo wdzięczne władzom Powiatu Wodzisławskiego, że właśnie nam zaproponowano reprezentowanie młodzieży Powiatu na konferencji w Niemczech – powiedziały uczestniczki projektu z wodzisławskiej szkoły.

c
Fot. Powiat Wodzisławski