100-lecie Polskiej Kurateli Sądowej

84
117

Uroczystość na raciborskim zamku była okazją do złożenia podziękowań kuratorom społecznym i zawodowym za trud ich pracy.

29 listopada na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się uroczystość obchodów 100-lecia Polskiej Kurateli Sądowej zorganizowana przez Sąd Rejonowy w Raciborzu. Była to okazja do złożenia podziękowań kuratorom społecznym i zawodowym za trud ich pracy i służbę realizowaną na rzecz całego społeczeństwa.

Zgromadzonych na zamku kuratorów i zaproszonych gości powitała prezes sądu Marzena Korzonek. Goście złożyli kwiaty i podziękowania na ręce prezes oraz kierowników I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Raciborzu – Marka Wieczorka i Adama Reszki. Prezes sądu wyraziła przekonanie, że jest to święto całej społeczności lokalnej z uwagi na znaczenie kuratorskiej służby, dzięki której możemy czuć się bezpieczniej. Podkreśliła, że kuratorzy są często najbliżej ludzkiego problemu, są tam, gdzie ludzie się gubią, wchodzą w konflikt z prawem, tam, gdzie ludzie są nieporadni, potrzebują pomocy i motywacji do zmian. Wymieniła też wiele dodatkowych inicjatyw i działań społecznych kuratorów, które podejmują oni na terenie miasta, powiatu i regionu.

Zgromadzeni wysłuchali wykładu kuratora dra Patryka Kujana, podczas którego przedstawił on historię kurateli sądowej oraz podzielił się wynikami badań, jak postrzegana jest osoba kuratora przez podopiecznych i jakie są wobec niego oczekiwania. Następnie przyszedł czas na zaproszenie kuratorów społecznych i zawodowych na scenę, gdzie prezes sądu Marzena Korzonek i wiceprezes Ewa Kosiorowska wręczyły listy gratulacyjne z okazji 100-lecia kurateli. Również kierownicy zespołów w imieniu wszystkich kuratorów przygotowali podziękowania dla prezes sądu za zaangażowanie w organizację uroczystości oraz dla sędziów karnych i rodzinnych, z którymi współpracują – złożone na ręce wiceprezes sądu oraz sędzi karnej, specjalisty postępowania wykonawczego Anny Harupy-Zięby. Także kuratorzy zawodowi z I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej podziękowali swoim kierownikom za ich pracę i wsparcie.

Uroczystość uświetnił występ młodych wokalistów z Zespołu Wokalnego Miraż oraz Studia Muzyki, Piosenki i Teatru ARS. Po zakończeniu części oficjalnej prezes sądu zaprosiła wszystkich na tort i poczęstunek.

KP
Fot. Katarzyna Przypadło