III Memoriał im. Grzegorza Pieronkiewicza

26
109

Najmłodsi adepci zapasów walczyli na turnieju poświęconym pamięci wieloletniego prezesa Unii Racibórz i Polskiego Związku Zapaśniczego.

15 czerwca w hali ZSOMS w Raciborzu odbył się III memoriał poświęcony pamięci Grzegorza Pieronkiewicza, wieloletniego prezesa Unii Racibórz i Polskiego Związku Zapaśniczego. Turniej dedykowany był adeptom tej dyscypliny z roczników 2005-2010. Zapaśnicy z Polski, Czech, Słowacji i Serbii rywalizowali w zapasach w stylu klasycznym młodzików i minizapasach.

Grzegorz Pieronkiewicz zmarł niespodziewanie 18 października 2016 roku. Miał zaledwie 41 lat. Jako sportowiec, a następnie działacz zapisał piękną kartę w historii polskich i raciborskich zapasów.

Urodził się 8 kwietnia 1975 roku w Katowicach. W tamtejszym GKS-ie rozpoczynał karierę zapaśnika w stylu klasycznym. W 1992 przeniósł się do Raciborza, gdzie występy w Unii łączył z nauką w tutejszym Mechaniku. Walczył w najcięższych kategoriach wagowych – do 100, +100 i 130 kg. Z zapasami związał swoje dalsze życie również po zaprzestaniu czynnego uprawiania sportu. W latach 2004-2008 był członkiem Zarządu Polskiego Związku Zapasów, gdzie pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji I Ligi Drużynowej. W 2004 roku został wiceprezesem Śląskiego Związku Zapaśniczego, a od 2008 roku pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Zapasów. Ukoronowaniem zaangażowania w rozwój polskich zapasów jako działacz było objęcie w 2012 roku funkcji prezesa PZZ. Wybory odbyły się w listopadzie podczas Sprawozdawczo–Wyborczego Walnego Zjazdu Delegatów PZZ. Grzegorz Pieronkiewicz okazał się najlepszy z pięciu kandydatów – otrzymał 62 głosy, podczas gdy główny kontrkandydat Andrzej Supron – 31. Funkcję tę pełnił aż do swej przedwczesnej śmierci.

Od 2002 roku stał też na czele MKZ Unia Racibórz. Jako prezes dał poznać się jako znakomity organizator. Skupił wokół siebie grupę działaczy i sponsorów, sprawnie organizując pracę klubu. Na efekty nie trzeba długo czekać. Jego młodzi podopieczni osiągają liczące się wyniki sportowe w Polsce i Europie, np. Rafał Pyka – III MEJ 2005, Wojciech Zieziulewicz – II MEKad. 2006, Kamil Błoński – III MEJ 2008, Dawid Ersetic i Mateusz Wolny – III MEJ 2010.

– Pamiętam, jak pierwszy raz pojawił się na treningu na Unii Racibórz. Nieśmiały i grzeczny. Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania. Dbałeś o wszystkich, tylko nie o siebie. Nie mówimy żegnaj, tylko do zobaczenia. Na pewno jeszcze wystąpimy wspólnie na zawodach – mówił podczas pogrzebu Ryszard Wolny. Grzegorza Pieronkiewicza pochowano na cmentarzu przy ul. Piłsudskiego w Rudzie Śląskiej.

KP
Fot. Katarzyna Przypadło