„Racibórz-Zdrój” – oficjalne otwarcie stacji monitorującej powietrze

3
162

17 maja nastąpiło oficjalne otwarcie stacji monitorującej raciborskie powietrze. W wydarzeniu wzięli udział m.in. posłanka Prawa i Sprawiedliwości Izabela Kloc czy europoseł Bolesław Piecha.

Nowa stacja monitorująca jakość powietrza w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego, poza sensorami pyłów PM10 i PM2,5, wyposażona jest w czujniki analizujące poziom dwutlenku siarki i tlenków azotu, a także stację meteorologiczną. Jak podkreślał obecny na wydarzeniu Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko, to urządzenie to istny mercedes. Spełnia wyśrubowane światowe normy i wytyczne.

– Jeśli mamy kogoś wyleczyć, to potrzebna jest diagnoza. To urządzenie pozwoli nam zdiagnozować jakość naszego powietrza. Wyniki będą możliwe do odczytania w każdej chwili i nikt nie będzie mógł zarzucić, że są one w jakiś sposób zakłamywane – mówił podczas otwarcia Dariusz Polowy, Prezydent Miasta Racibórz.

Jak podkreślał obecny na wydarzeniu radny powiatowy Dawid Wacławczyk, od lat zaangażowany w działania proekologiczne w mieście, Racibórz czekał na to urządzenie od wielu lat, a prezydentowi Polowemu załatwienie tej sprawy zajęło zaledwie kilka miesięcy. D. Wacławczyk zaznaczył jednak, że ta stacja jest jedynie „termometrem”, a nie lekiem na poprawę fatalnego powietrza w Raciborzu. – Musimy wykonać jeszcze wiele ruchów w tym kierunku. Te ruchy mogą być kosztowne, długotrwałe i niewygodne, jednak inaczej nie będziemy w stanie poprawić jakości powietrza, którym oddychamy – mówił powiatowy radny.

O pierwsze odczytanie pomiarów został poproszony Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, zaproszony na to wydarzenie przez prezydenta Dariusza Polowego. – Obecnie wszystkie wyniki są normie, nie ma żadnych przekroczeń. Gdyby takie wyniki utrzymywały się w zimie, to do nazwy Raciborza można dopisać „Zdrój” – zażartował P. Ciećko.

Ciepłych słów pod adresem D. Polowego nie szczędziła także posłanka PiS Izabela Kloc. – Pan Dariusz Polowy jest bardzo upartym człowiekiem, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Widać, że zależy mu na dobru Raciborza. Gratuluję raciborzanom takiego prezydenta! – zakończyła posłanka.

Dariusz Niestroj
Fot. Dariusz Niestroj

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.