Nowy rozkład jazdy PKP. Z Raciborza do Berlina i Wiednia

1
324

Możliwość dojazdu bezpośrednim pociągiem do Berlina, Wiednia, Bratysławy, Budapesztu czy Przemyśla to jedna ze zmian, jakie zajdą w rozkładzie jazdy pociągów dla stacji Racibórz.

9 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Jakie zmiany czekają pasażerów z Raciborza i okolic?

Nowością będzie pojawienie się pociągu IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin, który będzie kursował codziennie przez Racibórz. Pociąg odjeżdżając ze stacji o godz. 3:00, na dworcu głównym w Berlinie będzie się meldował o godz. 9:16. Natomiast odjazd pociągu do Wiednia będzie miał miejsce o godz. 1:23, a podróż zajmie ok. 5,5 godziny. Dodatkowo na stacji w Raciborzu będą odczepiane wagony do Przemyśla, które pojadą przez Gliwice i Zabrze do Katowic, a następnie z pociągiem IC Przemyślanin.

Pasażerów korzystających z usług lokalnych przewoźników również czeka kilka zmian. Szczególną uwagę powinni zwrócić na nie podróżujący PolRegio w kierunku Kędzierzyna-Koźla, dokąd nie będzie odjeżdżał pociąg tuż po godz. 11:00 i 14:00, za to pojawią się połączenia o 13:17, 14:52 i 16:14. Pociąg przed godz. 6:00 będzie wydłużony do Wrocławia. Natomiast Koleje Śląskie zaplanowały dodatkowy pociąg do Chałupek, który będzie odjeżdżał o 8:33. Dobrą wiadomością jest też skrócenie czasu podróży do tej przygranicznej miejscowości do 20-21 minut.

15 i 16 grudnia z powodu remontu między Raciborzem a przystankiem Sumina Wieś zamiast pociągów Kolei Śląskich będą kursowały autobusy. Zastępcza komunikacja autobusowa planowana jest także za niektóre połączenia w lutym.

Przez Chałupki nadal będą jeździły międzynarodowe pociągi. Oprócz tych istniejących – do Moskwy, Nicei, Pragi i Budapesztu pojawi się IC Moravia z Katowic do Wiednia, a ponadto raz w tygodniu będzie się tam zatrzymywał pociąg IC Vltava z Moskwy do Pragi. Pociągi te obecnie przekraczają granicę w Zebrzydowicach. Kilka zmian zajdzie również w kursowaniu pociągów do Raciborza i Bohumína.

Podczas wakacji w Kuźni Raciborskiej będzie się zatrzymywał pociąg TLK Pirania z Bielska-Białej do Kołobrzegu. Z Chałupek, podobnie jak w tym roku, będzie można dojechać TLK Wydmy do Łeby i Helu.

KP