Chór parafii św. Anny w Babicach ma 40 lat

100
263

Podczas uroczystego koncertu w kościele św. Anny oprócz chóru wystąpiła schola dziecięca i solistka Klaudia Romek.

25 listopada, w dniu uroczystości Chrystusa Króla, w kościele w Babicach odbył się koncert z okazji jubileuszu 40-lecia działalności chóru parafii św. Anny. W programie znalazły się m.in. perły muzyki polskiej. Oprócz chóru wystąpiła niedawno reaktywowana schola dziecięca i solistka Klaudia Romek. Tego samego dnia rano miała miejsce msza św. w intencji członków zespołu, ktorej przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Iwanecki.

Pierwszy koncert chóru działającego przy parafii w Babicach odbył się 26 grudnia 1977 r. podczas mszy św. w intencji mężczyzn i młodzieńców. Niecały miesiąc później miał miejsce pierwszy koncert chóru i scholi. Muzykowanie przy żłóbku, z okazji odpustu parafialnego czy uroczystości św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego, stało się tradycją. Chór występuje jednak nie tylko w Babicach, ale także w okolicznych miejscowościach, a nawet w Katowicach, Częstochowie czy Wrocławiu. Grupa miała okazję zaprezentować się również za granicą, biorąc udział w 10 zagranicznych trasach koncertowych w Niemczech, Francji, Austrii, Czechach i Włoszech.

Największym przeżyciem był udział w uroczystych nieszporach na Górze św. Anny, którym przewodniczył papież Jan Paweł II. Wtedy to połączone chóry i schole diecezji opolskiej, a wśród nich członkowie zespołów z parafii w Babicach, prowadziły modlitwę brewiarzową zebranych pielgrzymów. Antyfony do psalmów zaśpiewały Brygida Tomala i Klaudia Cieślik, a za przygotowanie i prowadzenie śpiewu odpowiedzialny był ks. proboszcz Bogdan Kicinger. Chór spotkał się z papieżem również w Rzymie i Castel Gandolfo.

Chór parafii św. Anny w Babicach był wielokrotnie nagradzany. Na swoim koncie zapisał m.in. pierwsze miejsca na festiwalach „Cantate Deo” w Gliwicach (1984) i „Sacrosong” w Krakowie (1985), pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach (2015) czy Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (1998).

Zobacz więcej zdjęć: 40-lecie chóru parafii św. Anny w Babicach 

KP
Fot. Maciej Brocki