III Wodzisławska Noc Świętojańska, czyli słowiańskie święto nad wodami Balatonu

212
161

Noc Świętojańska, powszechnie utożsamiana z Nocą Kupały, dziś popularyzowana jest jako rodzima alternatywa dla zachodnich walentynek. W jej obchody, już po raz trzeci, włączyło się miasto Wodzisław Śląski.

23 czerwca na terenie Ośrodka Rekreacyjnego Balaton, już po raz trzeci, odbyła się Wodzisławska Noc Świętojańska, która programem swoich atrakcji luźno nawiązywała do obchodów najradośniejszego, słowiańskiego święta ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności i miłości.

Dla uczestników wydarzenia organizatorzy przewidzieli więc m.in. warsztaty plecenia wianków – nawiązujące do tradycji puszczania wianków w nurty rzek przez niezamężne dziewczęta. Podczas gry terenowej, wodzisławianie „poszukiwali Kwiatu Paproci” – legendarnego kwiatu, wróżącego znalazcy pomyślny los. Z należytą uwagą potraktowano również żywioł ognia, organizując widowiskowy pokaz oraz wspólnie biesiadując przy ognisku razem z Classic Ballanga Teatr.

III Wodzisławska Noc Świętojańska miała charakter przede wszystkim rozrywkowy, dlatego organizatorzy przewidzieli również szereg innych atrakcji, takich jak warsztaty ceramiczne, bębniarskie czy zdobienia lampionów i podkładek ze sklejki, Świętojański Bieg dla Najmłodszych, animacje dla dzieci czy kącik sensoryczny dla osób niepełnosprawnych.

Jak co roku, impreza organizowana na urokliwym terenie zielonym wokół Balatonu cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Fot. Kamila Kowalska

/k/