Co łączy Racibórz z Kresami Wschodnimi?

99
67
Prof. Stanisław Nicieja

– Czy historię Polski przedstawia się w sposób zbyt martyrologiczny i jakie są związki Raciborza z utraconymi po wojnie ziemiami polskimi na wschodzie? – na te inne pytania odpowiadał prof. Stanisław Nicieja w raciborskiej bibliotece.

 

Profesor Stanisław Nicieja jest historykiem specjalizującym się przede wszystkim w historii Kresów Wschodnich, choć sam odcina się od określania go mianem „fachowca od kresów”. Podkreśla, że jest historykiem polskim, zajmującym się historią Polski, która na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniała swój kształt i granice.

Prof. Nicieja jest autorem książek z cyklu „Kresowa Atlantyda”, w których opisuje miasta należące niegdyś do Rzeczpospolitej, dziś znajdujące się za jej wschodnimi granicami. Swoje miejsce w tych opowieściach znalazł również Racibórz i ziemia raciborska, ale o tym trochę później. Na początek warto poświęcić kilka słów samemu profesorowi i jego widzeniu historii. – Mamy niestety zbyt martyrologiczną historię, a ona nie jest taka. Mamy i humor, i dramat, i romans – mówił podczas spotkania, określając się jako pragmatyk.

Dla niego historia to nie tylko wielkie konflikty zbrojne, sylwetki królów i wielkich wojowników, ale też my wszyscy, dzieje pojedynczych zwykłych ludzi. – Czasem bardziej nadaje się do przypomnienia charyzmatyczny wiejski proboszcz niż tłusty biskup – podkreślił uzupełniając, iż stara się wkładać wiele wysiłku, aby historie te dało się czytać, a obowiązkiem pisarza – nie tylko historyka – jest dbanie o kulturę języka, która zanika.

Czytaj więcej: Co łączy Racibórz z Kresami Wschodnimi?