W Turzy Śl. otwarto Międzynarodową Wystawę Szopek

5
408
Turza Śl.: Międzynarodowa Wystawa Szopek Betlejemskich

Wystawę, na której obejrzeć można szopki autorstwa dzieci ze szkół z Polski i Czech, otwarto 22 grudnia w Domu Parafialnym w Turzy Śląskiej.

Już od kilkunastu lat, Józef Burszyk razem z Czechem Jiřím Cvešperem – przyjacielem artystą z Czeskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Betlejem organizują Międzynarodową Wystawę Szopek Bożonarodzeniowych. Na przestrzeni lat wystawa odbywała się na zmianę w Polsce i Czechach, chociaż w tym roku ponownie można oglądać ją w naszym kraju. W 2016 wystawę zaprezentowano na probostwie parafii NSPJ w Rogowie, a teraz odbywa się ona w Domu Parafialnym w Turzy Śl. Współorganizatorami tegorocznej wystawy są: Parafia Matki Bożej Fatimskiej oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Turzy Śląskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Betlejem oraz Gminne Centrum Kultury w Gorzycach.

Na tegorocznej ekspozycji, podobnie jak w poprzednich latach, zobaczyć można szopki przygotowane przez dzieci ze szkół z Polski – głównie z gminy Gorzyce oraz Lubomia, Czech – okolice Ostrawy i Słowacji. – Nasza wystawa nie jest konkursem, nie kategoryzujemy na lepsze i gorsze. Jesteśmy dalecy od oceniania. W sztuce każdemu podoba się coś innego – podkreśla pan Józef Burszyk. W ramach podziękowania za przygotowanie szopki, każde dziecko otrzymuje pamiątkowy dyplom.

Uroczyste otwarcie Międzynarodowej Wystawy Szopek Betlejemskich miało miejsce 22 grudnia. Ekspozycję oglądać można do końca grudnia, na 1. piętrze Domu Parafialnego w Turzy Śląskiej. Wstęp jest bezpłatny.

/k/
Fot. Kamila Kowalska

Czytaj również: Rzeźbiarz Józef Burszyk zaprasza na Międzynarodową Wystawę Szopek