Nowe zasady segregacji śmieci

52
163

1 lipca weszły w życie ujednolicone przepisy dotyczące segregacji odpadów. W Raciborzu rewolucji nie będzie.

Wspólny System Segregacji Odpadów jest następstwem rozporządzenia wydanego przez ministra środowiska Jana Szyszkę pod koniec grudnia 2016 roku. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązywać będą cztery pojemniki, do których powędrują śmieci. Papier trafi do niebieskich pojemników, szkło do zielonych, metale i tworzywa sztuczne do żółtych, a do brązowych bioodpady. Jak zauważa wiceminister środowiska Sławomir Mazurek – dla wielu Polaków nie będzie to żadna rewolucja, bo już w około 50% gmin odpady są zbierane w ten sposób.

Przepisy pod unijne wymogi

Nowe przepisy wynikają z unijnych regulacji, które zobowiązują Polskę do zwiększenia poziomu odpadów poddawanych recyklingowi. – Chcemy poprawić efektywność segregacji odpadów, dlatego wprowadzamy standardy selektywnej zbiórki odpadów, które będą jednolite dla całej Polski. Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych. Obecnie wynosi on zaledwie 26 proc. A to właśnie właściwa segregacja jest wstępem do recyklingu – podkreśla wiceminister. Jak informuje ministerstwo nieosiągnięcie wymaganych przez UE poziomów recyklingu będzie skutkowało m.in. nałożeniem na Polskę wysokich kar finansowych. Gminy na wymianę lub dostosowanie pojemników na śmieci, będą miały pięć lat, czyli do końca czerwca 2022 roku. Natomiast na wymianę oznakowań pojemników – pół roku.

Raciborzanie mogą spać spokojnie

Raciborski magistrat informuje, że zmiany, o których mowa nie powinny wpłynąć na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w mieście Racibórz, w szczególności w postaci obciążenia mieszkańców podwyżkami cen. Na chwilę obecną w mieście zbiera się ok. 20,4 tysięcy ton odpadów, z czego 5,345 tysiąca ton to odpady zbierane selektywnie. W ciągu ostatnich dwóch lat odnotowany został znaczący wzrost udziału odpadów zbieranych selektywnie. Liczba ta wzrosła z 16,7% w 2014 roku do 22,58 w roku 2016.

 

/mh/