„Tytoń zagraża nam wszystkim”

1
166
Światowy Dzień bez papierosa

– Na świecie każdego roku ponad 7 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu – apeluje WHO w Polsce.

W związku z przypadającym w dniu 31 maja – World No Tobacco Day / Światowy Dzień Bez Papierosa – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu ostrzega przed skutkami palenia, powołując się m.in. na apel WHO „Tytoń zagraża nam wszystkim. Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”: – Najnowsze prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że wdrożenie pakietu polityk zdecydowanie ograniczających użycie tytoniu – zgodnie z postanowieniami Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczaniu Użycia Tytoniu (Ramowej Konwencji WHO) – przyniesie państwom członkowskim Europejskiego Regionu WHO znaczące korzyści zdrowotne zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długoterminowej.

Z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu przedszkolaki z Nędzy wzięły udział w manifeście antytytoniowym pod patronatem Stacji Sanitarno-Epidemiologiczej w Raciborzu. Manifest odbył się w ramach programu antytytoniowego „Czyste powietrze wokół nas”. Działania mają na celu ochronę dzieci przed szkodliwym dymem tytoniowym. Program od kilku lat realizowany jest w Przedszkolu w Nędzy. Dzieci wzięły również udział w pogadance na temat szkodliwości palenia papierosów (fot. UG Nędza).

Jak podają – rozpowszechnienie palenia tytoniu wśród dorosłych w Polsce w 2013 r. wynosiło 29,4% w tym 25,2% kobiet i 34% mężczyzn. Na świecie, każdego roku ponad 7 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. – Jeśli nie podejmiemy intensywnych działań to liczba ta może wzrosnąć do roku 2030 powyżej 8 milionów – apeluje WHO i uzasadnia: – Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie zarówno rodzin i gospodarek narodowych. „Ograniczanie użycia tytoniu stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia o jedną trzecią do 2030 r. liczby przedwczesnych zgonów z powodu chorób niezakaźnych w skali całego świata, co jest zgodne z Agendą Zrównoważonego Rozwoju 2030”, stwierdziła dr. Dr Zsuzsanna Jakab, Dyrektor Regionalny WHO na Europę. „Prognozy opracowane na podstawie modelu ograniczania użycia tytoniu stanowią narzędzie do wykorzystania przez decydentów politycznych, specjalistów z zakresu zdrowia publicznego i innych zainteresowanych. Pozwalają ocenić, które z projektowanych rozwiązań przyniosą największe efekty, jak również dostarczają przekonujących argumentów za ich przyjęciem.”

Zdaniem WHO – odpowiednie interwencje z zakresu ograniczania użycia tytoniu mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia rozpowszechnienia palenia. Są to przede wszystkim: ochrona przed wtórnym dymem tytoniowym poprzez wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów o zakazie palenia; zwiększenie dostępu do świadczeń z zakresu zaprzestania palenia; umieszczanie ostrzeżeń na opakowaniach papierosów i prowadzenie innych programów medialno-edukacyjnych; egzekwowanie zakazu reklamy, promocji i sponsoringu; zwiększenie cen papierosów poprzez podniesienie opodatkowania wyrobów tytoniowych.

/j/