Mocne i silne rolnictwo na Opolszczyźnie

363
321

Wojewoda Opolski gościł Ryszarda Janusza Zarudzkiego – podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odbyło się spotkanie z rolnikami.

Województwo opolskie to kolejny region na mapie Pnaszego kraju, gdzie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi m. in. z rolnikami oraz członkami agencji nieruchomości rolnych.

Wiceminister Ryszard Janusz Zarudzki poprowadził specjalną konferencję, w której wzięło udział ponad 100 osób. Podczas rozmowy zostały przedstawione priorytety ministerstwa na 2017 rok, które zakładają 8 obszarów. Jednym z punktów planu jest analiza sytuacji ekonomicznej oraz działalności instytucji podległych i nadzorowanych na 2017 rok, czy nadzór właścicielski nad spółkami prawa handlowego z branży rolno-spożywczej.

Największym zainteresowaniem ciszył się temat połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego w Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wiceminister wyjaśnił w jaki sposób to połączenie ma się odbywać.

– Z Agencji Rynku Rolnego część pracowników przejdzie do agencji restrukturyzacji, część do KOWR-u – wyjaśnia wiceminister Zarudzki. – Chcemy to tak przeprowadzić, by wszystkie zadania mogły być zrealizowane w stu procentach. Lepiej, a nie gorzej niż dotąd. Nie można wykluczyć, że część zadań będzie tak racjonalizowana, że jakieś ruchy kadrowe nastąpią. Nie mogę powiedzieć, że wszyscy pracownicy dostaną propozycje. Będzie to zależało od lokalnej sytuacji – dodał.

W trakcie spotkania z rolnikami poruszono również kwestię dopłat dla rolników. Wiceminister podkreślił, że na Opolszczyźnie 98% wypłat za kampanię 2016 roku jest na kontach rolników. Szacuje się, że dopłat za 2016 rok nie dostało około 600 rolników. Płatności rolno-środowiskowe są przesunięte o 2-3 tygodnie, ale opóźnień ustawowych nie ma. Do końca czerwca wszyscy otrzymają pieniądze.

MN

fot. Urząd Województwa Opolskiego