Central park w Radlinie

3
176

Radlińscy urzędnicy zachęceni sukcesem tężni planują kolejny projekt. W okolicach ulic Hallera i Rydułtowskiej powstanie park miejski.

Około 70 000 metrów kwadratowych terenu, o łącznej długości prawie 2 km, w całości pokryte ma zostać drzewami, nasadzeniami, miejscami przyjaznymi dla owadów i ekosystemu. Radlińscy urzędnicy teren od ul. Hallera, tuż za supermarketem „Biedronka”, wzdłuż ulicy prowadzącej do dawnego boiska lekkoatletycznego przy ul. Rydułtowskiej aż po rejon pomnika Ofiar Szybu Reden chcą przeobrazić w park miejski. Pomysł roboczo nazwano „radlińskim central parkiem”.

Miejsce historii i rekreacji

Przestrzeń zgodnie z założeniami pomysłodawców ma łączyć historię z rekreacją. Centralnym punktem części związanej z upamiętnianiem hitlerowskiego mordu na mieszkańcach regionu stanowić będzie Pomnik Ofiar Szybu Reden uzupełniony o nowe nasadzenia (m.in. labirynt z krzewów i kompozycje z lawendy i szałwii) oraz o mały amfiteatr umożliwiający prowadzenie w tym miejscu lekcji historii.

Przy istniejącym boisku miasto chce wykorzystać ukształtowanie terenu. Naturalna skarpa, ma pełnić rolę widowni, która ma być zaprojektowana w taki sposób, aby znajdowały się na niej elementy przeznaczone do posadzenia niskiej roślinności. Miejsce będzie przeznaczone zarówno dla kibiców podczas wydarzeń sportowych jak i np. widzowie podczas wyświetlanych w tym miejscu projekcjach filmowych czy innych imprez miejskich.

Część rekreacyjna skupiona będzie wokół boiska przy ul. Rydułtowskiej i zieleni prowadzącej aż do ul. Hallera. Połączona zostanie wspólną ścieżką dla pieszych oraz „czerwoną wstążką”- siedziskiem ciągnącym się przez niemal przez całą przestrzeń parku.

Przestrzeń przyjazna środowisku

Od wejścia, przy ul. Hallera zaplanowano szereg elementów nie tylko ciekawych wizualnie, ale i istotnych z punktu widzenia ekosystemu. Większość roślin jaka miałaby pojawić się w parku byłaby miododajna i pożyteczna dla owadów zapylających. Znalazłyby się tam również „żywe altany” wykonane z wierzby energetycznej. Część parku mogłaby być szczególną oazą dla ptaków, dla których przygotowane byłyby tak domki lęgowe. Wzdłuż cieku wodnego który przepływa przez przyszły park miejski, powstać ma skalniak a w kilku miejscach pomost. Oprócz istniejącego drzewostanu park na Redenie wzbogacony miałby być przez rośliny takie jak budleja Dawida czy szałwia. W całym założeniu wykorzystano głównie gatunki rodzime roślin, które mają tworzyć dogodne warunki dla ptaków, owadów, czy drobnych ssaków.

„Radliński central park” jest na etapie opracowania koncepcji. Na dniach ma zostać ogłoszony przetarg na dokumentację projektową. Po rozstrzygnięciu tego etapu znany będzie dalszy harmonogram prac.

/mh/

fot. UM Radlin