Wnuczka pierwszego burmistrza Kędzierzyna-Koźla odwiedziła starostwo

1
56
kędzierzyn koźle
 
Obecny gabinet starosty Małgorzaty Tudaj był kiedyś mieszkaniem burmistrza. Przed wieloma laty budynek starostwa był otwarty dla mieszkańców jedynie na parterze, gdzie znajdował się również posterunek policji oraz cela zatrzymań. Natomiast na pierwszym piętrze znajdowały się pokoje mieszkalne zajmowane przez pierwszego burmistrza, budowniczego dzisiejszego budynku starostwa. Jego wnuczka, Urszula Kretschmer przekraczając próg budynku poczuła się prawie jak u siebie.
– Uczucie, które towarzyszyło mi przy wejściu do tego gabinetu, to tak naprawdę uczucie wolności granic. Uczucie możliwości przyjazdu i pobytu tutaj, możliwości poznania ludzi, którzy dzisiaj tutaj pracują, Ten budynek nierozerwalnie wiąże się z dziadkiem i moją rodziną. To on wybudował to miejsce – opowiadała dziennikarzom.
Urszula Kretschmer wraz z mężem odwiedzili nasze miasto w odpowiedzi na zaproszenie Alfonsa Rataja, autora książki o historii Kędzierzyna.
– Państwo są już od poniedziałku na tym terenie. Wczoraj zwiedziliśmy Kędzierzyn i muszę powiedzieć, że wiele miejsc zostało sfotografowanych. One wszystkie są ważne dla rodziny Kretschmer – mówi Rataj.
 
MN
fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu