Wyłudzili podatek VAT na kwotę ponad 5,5 mln złotych!

3
47
Śląska Policja, Cieszyn: Wyłudzenie podatku VAT. Podejrzany mieszkaniec powiatu wodzisławskiego

Cieszyńscy policjanci, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, prowadzą śledztwo przeciwko pięciu osobom prowadzącym kilka firm na Śląsku w sprawie wyłudzeń podatku VAT na dużą skalę.

Jak ustalili śledczy, 39-letni mieszkaniec Brennej wraz ze swoją 30-letnią żoną oraz trzema mieszkańcami powiatu rybnickiego i wodzisławskiego w wieku od 44 do 61 lat, prowadząc razem działalność gospodarczą, wystawiali fałszywe faktury za różnego rodzaju usługi z ponad 100 firmami w całym kraju. Taki proceder skutkował naliczeniem podatku, który Skarb Państwa zwracał zaangażowanym firmom. W sumie, w latach 2010-2013, zatrzymani narazili Skarb Państwa na straty w kwocie przekraczającej 5,5 miliona złotych.

Jeszcze dzisiaj do sądu zostanie złożony wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec głównego podejrzanego – 39-latka z Brennej. Wobec pozostałej czwórki prokurator zastosował poręczenie majątkowe. Dwie kobiety zostały objęte dozorem policyjnym. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono biżuterię i markowe zegarki podejrzanych o łącznej wartości ok. 60 tys. złotych.

Sprawa jest rozwojowa i wkrótce kolejne osoby usłyszą zarzuty. Zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

/k/
Fot. Policja Śląska