Połomia: Uczniowie wzięli udział w… tradycyjnych wykopkach

1
61
Połomia, Mszana: Uczniowie SP zaangażowani w tradycyjne wykopki

– Kiedyś dzieci całe lato spędzały na polu, pomagając rodzicom w żniwach, wykopkach i innych pracach. Teraz mamy coraz mniej rolników, wiele pół leży odłogiem, a młode pokolenie nawet się nie zastanawia, skąd w sklepie wzięły się ziemniaki – wyjaśnia Magdalena Herman, sołtys Połomi. Dlatego też, aby dzieci wiedziały, jak wyglądają prace polowe, miały kontakt ze zwierzętami gospodarczymi i poznały tradycyjną, polską wieś – zorganizowane zostały niezwykłe zajęcia w terenie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Połomi wzięli udział w wykopkach, w których użyto konia z wozem i traktor, a dopiero na sam koniec nowoczesny kombajn. Dzieci, idąc za zaprzęgiem i ciągnikiem, zbierały ziemniaki do swoich koszyków. Dla urozmaicenia zajęć zorganizowano konkurs na ziemniaka-cudaka – najbardziej nieforemnego kartofla, jaki udało im się znaleźć.

Nagrodą dla wszystkich zbierających było wspólne ognisko, sponsorowane przez Radę Rodziców, Radę Sołecką i Dom Przyjęć "Nad Piekarnią" w Połomi. Oprócz kiełbasek, mamy z trójek klasowych przygotowały dzieciom placki ziemniaczane, frytki i różne słodkości. Cała impreza odbyła się pod hasłem: Święto Ziemniaka.

Zorganizowanie zajęć było możliwe dzięki miejscowym rolnikom (państwo Łukasz i Katarzyna Witowie) oraz Radzie Sołeckiej z Połomi, którzy przyłączyli się do projektu edukacyjnego "O mojej miejscowości wiem wszystko", realizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Połomi.

/k/
Fot. UG Mszana