Pacjenci szybciej wyjdą ze szpitala. Pomoże w tym nowe urządzenie

5
26
kędzierzyn koźle
 
Mimo niewielkich rozmiarów, ma ogromne znaczenie. Pacjenci będą mogli szybciej opuszczać szpital, bo ich rany będą się krócej goiły. Pacjenci nie będą już musieli czekać w długich kolejkach, a po zabiegu prędzej wrócą do domu. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu wzbogacił się o następne specjalistyczne urządzenie. Służy ono do terapii ciśnieniowej ostrych i przewlekłych ran po urazach.
– Metoda ta o 44 procent przyspiesza proces gojenia się, zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażeń, a tym samy redukuje koszty związane z hospitalizacją, pacjent po prostu szybciej wychodzi do domu – wyjaśnia ordynator oddziału chirurgii, dr Maciej Sławski.
Dzięki aparaturze zmniejsza się również ilość antybiotyków, które musi przyjmować pacjent.
– Bakterie szybko robią się na nie odporne, co powoduje, że w późniejszym czasie bardzo trudno leczy się pacjenta, teraz możemy ich stosować dużo mniej – dodaje dr Maciej Sławski.
W trakcie używania aparat wysysa bakterie z rany pacjenta, jednocześnie korzystając z funkcji płuczącej, co znacznie przyspiesza przebieg całego procesu.
 – Urządzenie kosztowało 40 tysięcy zł, a szpital kupił je z własnych środków, a także brokera ubezpieczeniowego – mówi dyrektor Marek Staszewski.
 
MN
fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu