I Festiwal Mikołaja z Koźla coraz bliżej

1
44
kędzierzyn koźle
Urząd Miasta wraz z Miejskim Ośrodkiem kultury zapraszają na pierwszy w historii Festiwal Mikołaja z Koźla, promujący wiedzę o historii miasta, jego korzeniach oraz o kultywowanych i zapomnianych tradycjach artystycznych i społecznych. Honorowe miejsce zajmie Mikołaj z Koźla – XV-wieczny franciszkanin OFM Conv., którego życie zostanie przybliżone uczestnikom festiwalu.
Trzydniowy cykl imprez zacznie się w piątek, 7 października, konferencją historyczno-muzykologiczną pt. „Tradycja kozielskiego średniowiecza w kulturze współczesnego miasta”. Natomiast w piątek wieczorem odbędzie się koncert, na którym usłyszymy utwory pochodzące z z kodeksu Mikołaja z Koźla w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Sancti Casimiri.
W sobotę na kozielskim Rynku odbędzie się jarmark średniowieczny, a w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w ramach odsłony kameralistyki renesansu wystąpią Ars Cantus oraz zespół Jerycho.
Barokową niedzielę uświetni koncert organowy Jana Bokszczanina, a także koncert Anny Lubańskiej (mezzosopran) z towarzyszeniem zespołu Camerata Vistula.
Pomysłodawcą festiwalu jest Wojciech Wójcicki – muzykolog i producent muzyczny, a realizatorami Miejski Ośrodek Kultury, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki oraz Biuro Informacji i Promocji Miasta Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.
 
MN
fot. UM w Kędzierzynie-Koźlu