Do kogo powędruje statuetka Rydułtowika Roku?

2
36
Do kogo powędruje statuetka Rydułtowika Roku?

Statuetka Rydułtowika Roku, przyznawana cyklicznie przez Towarzystwo Miłośników Rydułtów, i w tym roku czeka na swego laureata. W związku z tym przystapiono do realizacji zadania w ramach projektu "XX-lecie konkursu na Rydułtowika Roku i Dni Miasta 2016".

Poniżej sylwetki kandydatów ubiegających się o tę nagrodę. Statuetka Rydułtowika Roku ostanie oficjalnie wręczona zwycięzcy podczas tegorocznych Dni Rydułtów.

Sylwia Jakubiec, urodzona w 1966 roku w Rydułtowach, jest nauczycielką z 30-letnim stażem pracy, a od 2002 roku pracownikiem naukowo-dydaktycznym. Wykłada przedmioty związane z szeroko pojętą pedagogiką. Jest autorką kilku innowacji pedagogicznych oraz eksperymentu, za które otrzymała Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Ministra Edukacji Narodowej. Była prekursorką wprowadzenia w Polsce edukacji zintegrowanej w klasach młodszych. Jej działalność naukowa została uwieńczona doktoratem z nauk humanistycznych. Ukończyła również 4 kierunki studiów podyplomowych. Na swoim koncie ma liczne publikacje artykułów naukowych, w tym książkę „Aktywność estetyczna dzieci w zintegrowanym systemie nauczania”. Od początku pracy zawodowej realizuje swoje pasje, pośród których ważne miejsce zajmuje muzyka. Prowadzi dziecięce zespoły artystyczne: estradowe, baletowe, kabaretowe, a od prawie 10 lat zespół wokalny „Czelodka”, któremu poświęca każdą wolną chwilę. Jej dom jest „otwarty” nie tylko w przenośni, ale dosłownie, dla dzieci i ich rodziców, ponieważ to w nim odbywa się większość prób (również w weekendy, w okresie ferii czy wakacji). Stał się w pewnym sensie „małą kuźnią talentów” i miejscem kształtowania postaw, ponieważ szczególną uwagę pani Sylwia poświęca wychowaniu dzieci. Zaszczepia u dzieci przekonanie, że warto realizować swoje marzenia, trzeba tylko uczciwie pracować. Młodzi wokaliści nie boją się później stanąć na dużej scenie obok dzieci znanych z telewizji. Dzięki „Czelodce” Rydułtowy są znane w wielu miejscach Polski, np.: w Żorach, Bieruniu, Chorzowie, Sosnowcu, Krakowie, Tarnobrzegu, ponieważ zespół od lat zdobywa nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Bierze również aktywny udział w imprezach środowiskowych i charytatywnych, reprezentuje miasto podczas występów wyjazdowych w Czechach. Często jest zapraszany przez sąsiednie miejscowości. Zespół, jeszcze pod dawną nazwą „Szlagrowe Bajtle”, promował miasto w ramach Śląskiej Listy Przebojów w TV Silesia. Sama pani Sylwia na scenie pojawia się rzadko, albowiem prywatnie jest bardzo nieśmiała i kocha ciszę, zieleń, zwierzęta. Bardziej też niż nagrody interesują ją pozytywne przemiany osobowościowe oraz dalsze losy podopiecznych, z którymi stara się utrzymywać kontakt także po zakończeniu nauki czy występów w zespole.

     
Janusz Matuszek urodził się 23 września 1957 roku w Rydułtowach. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Technikum Górniczym w Rybniku. Następnie podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, które ukończył w 1982 roku z tytułem magistra inżyniera górnika. Z dniem 3 maja 1982 roku rozpoczął pracę w kopalni Rydułtowy, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej w działach górniczych, wentylacji i przygotowania produkcji. Od czerwca 2000 roku do maja 2002 roku był naczelnym inżynierem kopalni Rydułtowy, a od 29 grudnia 2006 roku – naczelnym inżynierem kopalni Rydułtowy-Anna. Od 1 lutego 2007 roku został Dyrektorem Technicznym, Kierownikiem Ruchu Zakładu Górniczego na kopalni Rydułtowy-Anna. Od 30 grudnia 2001 roku jest Dyrektorem Kopalni Rydułtowy-Anna, aż do jej rozdzielenia na dwie odrębne kopalnie. Od 1 kwietnia 2016 roku jest Dyrektorem Kopalni Rydułtowy. Zarządzając kopalnią w Rydułtowach od 2007 roku współpracował z Radą Miasta Rydułtowy, przyczyniając się do jego rozwoju uświetnienia imprez organizowanych dla pracowników kopalni wspólnie z władzami miasta Rydułtowy. W 2013 roku otrzymał nagrodę pn. Piramida Wiedzy, Fachowości i Przyjaźni „Ślonsko Hołda – Charlotte” przyznaną przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Jego wiedza i fachowość przyczyniła się do wyróżnienia kopalni, która w 2013 roku otrzymała nagrodę „Czarny Diament” oraz pierwsze miejsce w konkursie „Kopalnia Roku” w kategorii największy postęp w 2013 roku. W latach w których był Dyrektorem Kopalni dbał o jej ustawiczny rozwój oraz obniżenie kosztów produkcji czego efektem było odbicie się kopalni z ostatniego miejsca na piątą pozycję pod względem wyniku w rankingu kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej S.A. w Katowicach. Jego zaangażowanie i współpraca z proboszczem Parafii pw. św. Jerzego w Rydułtowach przyczyniła się do odnowy wystroju Kościoła na rynku w Rydułtowach. Szczególną wartością była i jest pomoc okazywana różnym organizacjom społecznym. Pomoc polegała na nieodpłatnym udostępnianiu sali koncertowej w byłym Domu Kultury, udostępnianiu Izby Pamięci przy KWK „Rydułtowy”, fundowaniu nagród w konkursach organizowanych przez różne organizacje, a zwłaszcza Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych i Towarzystwo Miłośników Rydułtów. Współpraca z Towarzystwem Miłośników Rydułtów trwa nieprzerwanie od 1993 roku.

 

UM Rydułtowy
publ. /kp/