Kędzierzyn-Koźle: Zbudują nowy Azotor

3
45
Zbudują nowy Azotor
Zamiast swojskiego basenu, będzie ekskluzywnie i nowocześnie. W miejsce działki na której obecnie znajduje się basen i działki na której stoi dawny hotel Balaton ( budynek stał do tej pory niezagospodarowany przyp.red) powstanie basen otwarty i zamknięty z krytą pływalnią,czynną przez cały rok. Teren już jest placem budowy.
– Inwestycja powinna być gotowa pod koniec 2017 roku – poinformował Artur Maruszczak. 
Zadanie wykona firma z Rybnika, która wygrała przetarg. Konkurowało ze sobą kilka firm, ale miasto postawiło na wariant najbardziej ekonomiczny. Firma realizowała z powodzeniem podobne zadanie modernizacyjne na letnim basenie kąpielowym w Rudzie Śląskiej. Miasto zapłaci za realizacje inwestycji 20,5 mln. złotych, tym samym mieszcząc się w budżecie wieloletnim miasta, do którego zostało wpisane zadanie. 
– Chcielibyśmy, żeby inwestycja zmieściła się w kwocie 22-23 mln. złotych i pod tym kątem jest planowany zakres tego zadania – powiedział jeszcze na etapie wyboru wykonawcy Artur Maruszczak, zastępca prezydenta do spraw inwestycji. 
Jeszcze nie wiadomo czy wykonawca zaadaptuje budynek po hotelu,czy zacznie od wyburzenia i wykonania wszystkiego od podstaw. 
Firma ma teraz czas żeby przeanalizować projekt i podjąć ostateczną decyzję. 
– Myślę, że w przeciągu dwóch najbliższych miesięcy nastąpi rozstrzygnięcie – mówi Maruszczak.
Na zmodernizowanym kąpielisku ma powstać też mały ośrodek edukacyjny, w którym będą prowadzone innowacyjne zajęcia chemiczne.
– W zaadoptowanym lub w nowo powstałym budynku po dawnym Balatonie, planowane jest stworzenie małego klastra chemii, czyli miejsca w którym dzieci będą mogły się uczyć chemii przez zabawę, przeprowadzać doświadczenia itp. Chcemy trochę połączyć naukę z rekreacją, żeby po basenie dzieci mogły na godzinę, czy dwie skorzystać z takich zajęć – mówi prezydent Sabina Nowosielska. 
Miasto będzie realizowało chemiczny projekt wspólnie z Kędzierzyńsko-Kozielskim Parkiem Przemysłowym oraz Klastrem Chemii Specjalistycznej Chem-Ster ( prawdopodobnie te dwie firmy sfinansują przedsięwzięcie) Projekt ma być mniejszą wersją planowanego wcześniej centrum nauki All-Chemik. Mały ośrodek edukacyjny ma uatrakcyjnić ofertę całego kompleksu, a także nawiązywać do specyfiki gospodarczej miasta. 
– Uczmy dzieci, że chemia może być przyjazna i dzięki niej można się też świetnie bawić – mówi Nowosielska. 
 
Katarzyna Solarz
 
Wizualizacja: Materiały UM
 
Podpis pod wizualizacją: Tak będzie wyglądało przyszłe Kędzierzyńsko-Kozielskie Centrum Aktywności, które powstaje na os. Azoty.