W wodzisławskim Tischnerze po raz czwarty Maraton Pisania Listów Amnesty International

1
40
znaczek.png
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, więc każdy może wziąć udział w Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International.
 
Zunar, malezyjski rysownik zagrożony więzieniem z powodu swoich tweetów, kobiety i dziewczęta zmuszane do małżeństw w Burkina Faso, Muhammad Bekzhanow, więziony dziennikarz z Uzbekistanu – to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.
 
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton odbędzie się już po raz szesnasty! W jego trakcie przez 24 godziny powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.
– Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne – mówi Anna Kowalska, koordynatorka Maratonu Pisania Listów we Wrocławiu.
 
Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc w całej Polsce i w około 100 krajach na całym świecie. W Wodzisławiu Śl. będzie można pisać w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera przy ulicy Wyszyńskiego 41. Start już o 9:00 w holu głównym szkoły. Społeczność szkoły zaprasza do wspólnego pisania aż do 15:00, a wieczorem w godzinach 18:00- 20:00.
 
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W maju br. gubernator Delty (Nigeria) odpowiedział na naciski ze strony aktywistów i aktywistek Amnesty i ułaskawił Mosesa Akatugbę, który został skazany na śmierć w wieku 16 lat za kradzież 3 telefonów. Moses był bohaterem ubiegłorocznego Maratonu.
 
W ubiegłym roku w ponad 500 miejscach w całej Polsce napisano 268 703 listy. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie, angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będzie można w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maraton Pisania Listów w miejscu, gdzie będzie odbywało się pisanie listów.
 
 
Fot. www.amnesty.org.pl
II LO, SP
publ. /j/