Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach świętował 20 urodziny

1
216
DSCF3946.jpg
Gorzycki wtz jest placówką pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych z powiatu wodzisławskiego, dla których orzeczona została ta forma rehabilitacji i terapii. Działalność warsztatu ukierunkowana jest na rehabilitację zawodową i społeczną dorosłych osób niepełnosprawnych. W tym celu organizowane są zajęcia różnymi metodami i w różnych formach, np. terapii sztuką (arteterapii), pracą i rekreacją (ergoterapia), treningów umiejętności: ekonomicznych, higienicznych, kulinarnych, usprawniania fizycznego itd.
 
Warsztat został utworzony w grudniu 1995 roku dla 31 osób. W tym roku mija 20 lat od tej chwili. Z tej okazji 3 grudnia zorganizowano uroczystość z okazji jubileuszu. Datę wybrano nieprzypadkowo. Tego dnia obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. – Nasza działalność świetnie wpisuje się w konwencje ONZ dotyczące osób niepełnosprawnych , w których zakłada się ochronę oraz umożliwienie osobom niepełnosprawnym nieograniczonego korzystania z wszystkich fundamentalnych swobód i praw człowieka oraz promowanie poszanowania dla ich godności osobistej – wyjaśnia kierownik warsztatu Jarosław Michalczuk.
 
 
 
 
Obchody jubileuszu społeczność warsztatu rozpoczęła od mszy odprawionej w kaplicy Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego i Zakładu Opiekuńczo Leczniczego, po której nastąpiła krótka część oficjalna. Poprowadził ją Sławomira Sito – dyrektor Ośrodka. W imieniu powiatu najlepsze życzenia i gratulacje złożył wicestarosta Leszek Bizoń, a także kierownicy powiatowych instytucji pomocy społecznej, z którymi gorzycki warsztat na co dzień współpracuje. Nie zabrakło też oficjalnych życzeń ze strony władz Gminy Gorzyce, ośrodków kultury, zaprzyjaźnionych warsztatów z Żor, Rybnika i Wodzisławia Śl., licznych organizacji pozarządowych, wolontariuszy, rodziców uczestników warsztatu i wielu innych osób.
 
Głównym punktem uroczystości była jednak zabawa taneczna zorganizowana przez profesjonalnego dyskdżokeja. Był słodki poczęstunek i posiłek. Wszyscy świetnie się bawili, podkreślając jednocześnie, że taka forma obchodów, była strzałem w dziesiątkę. Dobrą atmosferę panującą w warsztacie oddaje okolicznościowy wiersz napisany przez Sławomira Gibas, jednego z uczestników:
 
Są w Polsce takie warsztaty, gdzie nikogo nie spisuje się na straty.
Mowa tu o Gorzycach, czyli o naszej terapii, gdzie nikomu nie grozi ani trochę apatii.
Są u nas najlepsze relacje i w to w wierzę, bo uczestniczymy i pracujemy w pięknej atmosferze.
Pracując i bawiąc się każdy się dowartościowuje i za to przede wszystkim kierownikowi i terapeutom dziękuję.
Mamy też świetnego kierowcę czyli Pana Władka, a jadąc z nim busem to nie lada gratka.
Są także pracownie jak: kuchnia, ceramiczna, ekspresji artystycznej, rękodzieła czy komputerowa, a aura tam jest super zdrowa.
My Uczestnicy jesteśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni, trzeba też przyznać, że każdy z nas to ceni.
Jesteśmy współorganizatorami bluesa dla osób niepełnosprawnych, która odbywa się od lat dawnych.
Wiadomo, że najwyższy szczyt w Polsce to Rysy, a my mamy sekcję sportową o nazwie Tygrysy.
Odnosimy sukcesy a także porażki i zdobywamy medale, i oby TAK BYŁO STALE.
Udzielamy się również w spektaklach artystycznych co roku i jesteśmy zadowoleni, że dorównujemy pełnosprawnym kroku.
Są u nas wyrabiane przeróżne ładne produkty okolicznościowe i świąteczne, jeździmy też na różne imprezy i OBY TE CHWILE BYŁY WIECZNE!
 
WTZ
publ. /j/