Wodzisław Śląski: Bezpłatna pomoc prawna od nowego roku

1
25
porady_prawne.jpg

W przyszłym roku wchodzi w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Zgodnie z nią w każdym powiecie ma powstać od 2 do 35 punktów porad prawnych. O ich liczbie decyduje wielkość powiatu. W pow. wodzisławskim powstanie sześć takich jednostek.

Starostwo koresponduje z wojewodą na temat kosztów utworzenia punktów. Starosta Tadeusz Skatuła uważa bowiem, że kwota 154,50 zł mies. na jedno biuro, wynikająca z ustawy, nie wystarczy nawet na pokrycie kosztów mediów, nie mówiąc o zakupie wyposażenia.

Na terenie powiatu bezpłatne porady prawne mają być udzielane w budynku Zespołu Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śl., w ośrodkach kultury w Gołkowicach, Czyżowicach, Grabówce i Pszowie, a także w Rydułtowskim Centrum Kultury, Urzędzie Gminy w Mszanie, Gminnym Centrum Informacji w Marklowicach oraz Ośrodku Pomocy Społecznej w Radlinie.

Z porad będą mogły korzystać osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, klienci pomocy społecznej, osoby powyżej 65. roku życia, kombatanci, weterani, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny oraz ofiary katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych. Pomoc będzie udzielana w każdym zakresie, z wyłączeniem prawa celnego, dewizowego, handlowego oraz spraw dotyczących działalności gospodarczej.

/m/