KĘDZIERZYN-KOŹLE : Pierwsze takie mistrzostwa w Polsce!

2
25
modele_plywajace.jpg

 

Kędzierzyn-Koźle ma bogate tradycje organizacji zawodów modeli pływających. Odbywały się tu mistrzostwa Polski, Puchar Czterech Narodów czy Puchar Europy. Modelarze z Kędzierzyna-Koźla, jednego z najsilniejszych ośrodków tej dyscypliny w kraju, odnosili też wiele sukcesów na arenach krajowych i zagranicznych. Te dwa czynniki spowodowały, że właśnie naszemu miastu przypadł w udziale zaszczyt organizacji zawodów najwyższej światowej rangi. W Kędzierzynie-Koźlu są doskonałe warunki do rozgrywania zawodów modeli pływających. Na modelarzy czekają tory przygotowane na stawach przy ul. Gliwickiej (koło schroniska dla zwierząt). Ten gościnny i przypominający mazurskie klimaty zakątek jest siedzibą kędzierzyńskich pasjonatów od dziewięciu lat. Organizatorzy przewidują, że możliwy jest przyjazd do naszego miasta nawet 260 zawodników światowej czołówki w modelarstwie. Będą to przedstawiciele 18 państw, m.in. Chin. Na linii startu stanie ponad 600 różnych modeli łodzi. Zawody w tej dyscyplinie są niezwykle widowiskowe. Niewielkie łódeczki, ważące 2-2,5 kilograma, potrafią się rozpędzić nawet do 120 km/h. Muszą się przy tym wykazywać dobrą statecznością i zwrotnością. Oprócz torów typowo „wyścigowych” są też takie, gdzie zawodnicy muszą się wykazać ogromną zręcznością i refleksem, aby nie tracić cennych ułamków sekund na kolejnych nawrotach. Honorowy patronat nad imprezą objęli marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oraz prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla,  Sabina Nowosielska.