„Bankowy znicz” zapłonął w całym kraju

1
25
frankowicze.jpg

W niedzielę, 28 czerwca odbył się protest poświęcony pamięci ofiar reżimu bankowego w Polsce.

W tym dniu, o godzinie 16-tej przed oddziałami banków w całej Polsce grupy kredytobiorców zapaliły znicze oraz umieściły symboliczne klepsydry.

W latach 2007 – 2008 polskie banki oferowały kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, które wprowadziły zamieszanie na rynkach finansowych. „Frankowe kredyty hipoteczne” niosą za sobą  negatywne skutki finansowe w skali gospodarki narodowej i gospodarstw domowych, stały się także źródłem życiowych i rodzinnych tragedii. Ile jest ofiar bankowych oszustw? Trudno powiedzieć. Szerokim echem odbiło się samobójstwo frankowicza z Bielska-Białej. Poszkodowani i ich rodziny winą obarczają banki i państwo, które, jak zapewniają, stoi po stronie finansowych oszustów,  a nie po stronie obywateli.

Akcja „Bankowy Znicz” ma na celu zwrócenie uwagi Polaków na konieczność podjęcia pilnych działań ustawodawczych, ograniczających bankowe bezprawie oraz respektowania przez banki i rząd praw konsumenckich, by takie zdarzenia nie mały więcej miejsca.

 

Mimo, iż akcja nie jest masowa ( kredytobiorców walutowych, w tym przede wszystkim „frankowiczów”, jest na Śląsku od 40 do 50 tys., a w Polsce prawie 1,5 mln), jest sygnałem dla władz, że poszkodowani oraz ich rodziny oczekują wsparcia.
Nie żądają pomocy Państwa w spłacie już zaciągniętych kredytów., ale wprowadzenia instrumentów prawnych, które zapobiegałyby przed tego typu tragediami finansowymi wielu rodzin oraz przywróciły zaufanie w stosunku do instytucji publicznych.

 

d.