1 Rafako Półmaraton Racibórz z udziałem SPARTAN

3
42
półmaraton_racibórz.jpg

Dokładnie za 8 tygodni odbędzie się I Rafako Półmaraton Racibórz. Zawodnicy do pokonania będę mieli nieco ponad 20 km ulicami Raciborza. Wraz z amatorami półmaratonów pobiegną SPARTANIE, czyli największa polska grupa biegaczy, która swoimi startami pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom, zbierając pieniądze na ich leczenie.

Racibórz słynie z długich tradycji sportowych. To tutaj, od wielu lat odbywa się m.in. duża impreza biegowa pod nazwą „Bieg bez granic” a także Bieg Twardziela, Bieg Profilaktyczny, Bieg Nadodrzański i wiele innych. W tym roku, a dokładnie 30 sierpnia, (w niedzielę) zorganizowany zostanie po raz pierwszy bieg o długości ponad 20 km. Trasa 1 Rafako Półmaratonu Racibórz prowadzić będzie ulicami miasta. Zostanie poszerzony o Mistrzostwa Polski Energetyków, które organizuje RAFAKO S.A, główny sponsor raciborskiego półmaratonu.  Oprócz wymiaru sportowego przedsięwzięcie będzie miało również akcent charytatywny.

– W Raciborzu od wielu lat organizowane są imprezy biegowe, ponadto wielu mieszkańców regularnie uprawia tę dyscyplinę sportu, więc jeśli mamy tak duże doświadczenia w bieganiu, to dlaczego nie zorganizować półmaratonu? Dystans liczący nieco ponad 20 km, to doskonały sprawdzian dla biegaczy biorących udział w jesiennych maratonach. Mamy dobrze przygotowane trasy, predyspozycje, więc postanowiliśmy zorganizować taką imprezę.  Naszą inicjatywę poparło RAFAKO S.A. , firma, która od lat wspiera polskich sportowców, w dodatku w swojej załodze ma prężną grupę biegaczy amatorów, którzy z roku na rok uczestniczą w polskich półmaratonach i maratonach. Razem pracujemy nad tym, aby pierwszy raciborski półmaraton wypadł jak najlepiej i był kontynuowany – podkreśla Wojciech Krzyżek, wiceprezydent Raciborza.
-W ubiegłym roku rzuciliśmy hasło „Pobijmy Rekord Gunnessa w Nordic walking” i udało się. W tym roku chcemy namówić ludzi do przebiegnięcia półmaratonu, co jest niewspółmiernie większym wysiłkiem, ale wiemy, że nasi pracownicy, mieszkańcy regionu i wszyscy Polacy pokochali bieganie, wierzę więc, że I RAFAKO Półmaraton Racibórz będzie sukcesem. Będzie to też ważny element naszej dobrej współpracy z miastem Racibórz i kolejny przykład naszego zaangażowania w popularyzację zdrowego trybu życia. Nie każdy biegacz musi oczywiście pokonać półmaraton lub maraton, ale dla wielu może to być okazja do sprawdzenia swoich możliwości, poczucia jedności z innymi biegaczami i po prostu przeżycia tego święta biegania w naszym mieście. W ramach biegu RAFAKO organizuje Mistrzostwa Polski Energetyków i Puchar Prezesa RAFAKO w Półmaratonie. Zapraszamy więc całą brać energetyczną, a szczególnie pracowników RAFAKO do udziału – zachęca Piotr Karaś, Dyrektor Biura Marketingu w RAFAKO S.A., dodając, że miasto  również pomaga firmie, m.in. współfinansując działalność firmowych klubów sportowych, np. AZS RAFAKO Racibórz. – Wcześniej wspólnie wspieraliśmy Unię Racibórz, czy kobiecą drużynę piłkarską – dodaje Piotr Karaś.  

Wraz z uczestnikami raciborskiego półmaratonu pobiegną również SPARTANIE, czyli największa polska grupa biegaczy, która poprzez swój udział w takich imprezach pomaga chorym i niepełnosprawnym dzieciom. – Jesteśmy grupą biegaczy, która swoje zainteresowanie bieganiem długodystansowym postanowiła dodatkowo wzmocnić aspektem społecznym. Każdy z nas przebiegł przynajmniej jeden maraton, trenujemy systematycznie, żeby poprawić wyniki oraz żeby zachować sprawność fizyczną i zdrowie. Uważamy, że sportowca podziwia się za wynik, a szanuje się go za postawę. Postanowiliśmy, aby nasze bieganie miało co najmniej 2 razy w roku oprócz celu sportowego, także cel charytatywny. Swoim startem i związanym z tym medialnym wsparciem chcemy pomóc dzieciom chorym i niepełnosprawnym. W naszym gronie są osoby, które doświadczają na co dzień trudu wychowania i rehabilitacji dzieci, więc oprócz odruchu serca jest to rzeczywisty problem, który dostrzegamy i z którym się zmagamy – mówi Daria Sępka, członek zarządu Fundacji Spartanie Dzieciom. Podczas sierpniowego raciborskiego półmaratonu SPARTANIE w biegu będę pomagać choremu dziecku z Raciborza.

Zapisy do I Rafako Półmaratonu Racibórz przyjmowane są do 24 sierpnia, liczba miejsc jest ograniczona. Maksymalnie w raciborskim półmaratonie może wystartować 600 osób. Każdy z zapisanych zawodników otrzyma pakiet startowy oraz posiłek regeneracyjny.

Zawodnicy do pokonania będę mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza: Warszawską, Wileńską, Wojska Polskiego, Słowackiego, Mariańską, Michejdy, Chopina, Podwale, Sejmową, Kolejową, Kościuszki, Sienkiewicza, Opawską, Piwną, Szewską, Nową. Trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA ), czyli gwarancję, że została ona dokładnie wymierzona i uzyskany na niej rezultat będzie precyzyjny i wiarygodny. Dzięki atestowi wyniki uzyskiwane podczas biegu mogą być uznawane jako oficjalne, łącznie z rekordem Polski.
Przed startem planowana jest rozgrzewka pod okiem profesjonalnego trenera. Osoby, które jako pierwsze przekroczą linię mety otrzymają nagrody finansowe (od 2000 do 400 zł) oraz pamiątkowe puchary i medale. Półmaratonowi towarzyszyć będzie także rozdanie nagród rzeczowych po zakończeniu biegu.

Pozostałe informacje związane z I Rafako Półmaratonem Racibórz, znajdują się na stronie internetowej: http://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/polmaraton.html oraz na Facebook.com "1 Rafako Półmaraton Racibórz".
– Cel jaki nam przyświeca, to przede wszystkim popularyzacja biegania jako najprostszej formy aktywnego wypoczynku i rekreacji ruchowej oraz zdobywania jej zwolenników. Chcemy również propagować aktywny i zdrowy stylu życia, a przy okazji promować nasze miasto – podsumowują organizatorzy raciborskiego półmaratonu.    

I Rafako Półmaraton Racibórz odbędzie się w niedzielę 30 sierpnia 2015 roku. Zawodnicy do pokonania będę mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A. W ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski Energetyków.
Szczegóły dotyczące I Półmaratonu Racibórz znajdują się na stronie internetowej: http://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/polmaraton.html