W Raciborzu powstała pierwsza łąka kwietna

1
117

Miasto Racibórz z Fundacją Łąka zorganizowało warsztaty edukacyjne dotyczące zakładania łąk kwietnych i budowy domków dla owadów.

Łąki kwietne – nawilżają powietrze, absorbują zanieczyszczenia, ochładzają i spulchniają glebę sprawiając, że woda deszczowa wnika łatwiej i zostaje na dłużej. W porównaniu do tradycyjnego trawnika rzadziej trzeba je kosić, a to oznacza mniej spalin. To tylko kilka spośród wielu korzyści płynących z zakładania w miastach łąk kwietnych.

W Raciborzu od jakiegoś czasu wypracowywane są korzystniejsze rozwiązania dla raciborskiej zieleni. Sukcesywnie przygotowywane są nowe tereny pod łąki kwietne m.in. na Ostrogu, w okolicach Czarnego Placu i fragmentach trawników wzdłuż ul. Armii Krajowej oraz ulicy 1 Maja – tam, gdzie nie ma to wpływu na bezpieczeństwo ruchu kołowego. Celowym zabiegiem służb komunalnych jest także omijanie przy koszeniu fragmentów na których kwitną maki czy pola rumianku, właśnie z uwagi na właściwości takich łąk.

Miasto razem z Fundacją Łąka zorganizowało 20 października warsztaty edukacyjne dotyczące zakładania łąk kwietnych i budowy domków dla owadów. Tym samym w Raciborzu przy parku zamkowym powstała pierwsza łąka kwietna. Skomponowana została z ok. 45 gatunków roślin. W pierwszej części warsztatów ornitolog Paweł Pstrokoński oprowadził zebranych po części parku zamkowego, przyglądając się drzewom i ptakom, które tu występują. O ptakach migrujących, odwiedzających Bramę Morawską, opowiedział wiceprezydent Michał Fita. On także wziął udział w samym sianiu łąki, które przeprowadzono z mieszkańcami. Łąka wzrośnie na wiosnę, pierwsze kwiaty wyda wczesnym latem 2021 r., a docelowy wygląd uzyska w ciągu dwóch lat. Następnie jej skład gatunkowy może się zmieniać w zależności od terminów koszenia oraz warunków glebowych.

KP
Fot. UM Racibórz, Fundacja Łąka