Nobel dla wirusologów

71
14

Trzej nobliści odkryli wirusa odpowiedzialnego za śmiertelną chorobę wątroby, z którą boryka się ponad 70 mln ludzi na świecie.

Tegorocznych laureatów nagrody Nobla w dziedzinie fizjologi lub medycyny poznaliśmy 5 października. To Amerykanin Harvey J. Alter, Brytyjczyk Michael Houghton i Amerykanin Charles M. Rice, którzy odkryli wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV).

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C powstaje najczęściej przez infekcje wirusowe, ale także w wyniku nadużywania alkoholu, zetknięcia z toksycznymi substancjami czy choroby autoimmunologicznej. Do zakażenia WZW C dochodzi w wyniku kontaktu z krwią zakażonej osoby. Drogi zakażenia to głównie zabiegi medyczne, które przeprowadza się przy użyciu niesterylnego sprzętu. To najczęściej pobieranie i transfuzja krwi, operacje, zabiegi stomatologiczne czy wykonanie tatuażu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to problem globalny, który odpowiada za setki tysięcy zgonów rocznie. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii tylko w Polsce około 200 tys. dorosłych osób jest zarażone wirusem HCV. Na świecie liczbę zarażonych szacuje się na 170 milionów osób.

Niezdiagnozowane wirusowe zapalenie wątroby typu C, wywoływane właśnie przez wirusa HCV, grozi poważnymi powikłania, takimi jak marskość wątroby czy rak wątroby. Odkrycie noblistów ma więc kolosalne znaczenie dla profilaktyki. Wynik ich prac pozwolił zrozumieć mechanizm zakażenia, opracować testy wykrywające obecność wirusa we krwi, a w późniejszym etapie opracować leki przeciwwirusowe. Obecnie, dzięki testom badającym krew pod kątem obecności wirusa powodującego WZW typu C, liczba zakażeń przy przetaczaniu krwi w wielu częściach świata została zminimalizowane niemalże do zera.

Alter i Houghton już w 2000 roku zostali uhonorowani Nagrodą im. Alberta Laskera w dziedzinie klinicznych badań medycznych za „pionierskie prace prowadzące do odkrycia wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz opracowanie metod badań przesiewowych, które zmniejszyły ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby w wyniku transfuzji krwi w USA z 30% w 1970 roku prawie do zera w 2000 r. – podaje Wikipedia.

Trzej nobliści podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich, czyli 4,29 milionów złotych. Harvey J. Alter jako pierwszy wykazał, że przyczyną WZW C jest nieznany wcześniej wirus. Badania Michaela Houghtona pozwoliły wyizolować materiał genetyczny wirusa, który otrzymał nazwę wirus zapalenia wątroby typu C (wirus HCV). Charles M. Rice dostarczył ostatecznych dowodów na to, że zakażenie HCV jest wystarczającym czynnikiem prowadzącym do zapalenia wątroby.

C