Wodzisławskie Centrum Kultury korzysta z fotowoltaiki

179
75

WCK przyczynia się do zmniejszenia poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także obniżenia zużycia prądu z zewnętrznej sieci dystrybucyjnej.

Redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 7 ton i ekwiwalent posadzenia 80 drzew – to szacowane dotychczasowe korzyści dla środowiska dzięki fotowoltaice uruchomionej na dachu Wodzisławskiego Centrum Kultury. Dzięki pozyskanym przez Miasto Wodzisław Śląski unijnym środkom placówka od miesiąca korzysta z własnego źródła energii elektrycznej.

Wodzisławskie Centrum Kultury zyskało własne źródło energii w postaci paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu budynku. Tym sposobem placówka przyczynia się do zmniejszenia poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także obniżenia zużycia prądu z zewnętrznej sieci dystrybucyjnej.

W ramach zrealizowanego zadania WCK wyposażone zostało w dwie instalacje on-grid o mocy do 40 kW. Na dwóch dachach o łącznej powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych zamontowano 136 paneli fotowoltaicznych. Nadwyżka wyprodukowanej dzięki nim energii przekazywana jest do sieci energetycznej, by móc ją wykorzystać w okresie zwiększonego zapotrzebowania na pobór prądu. Odbiór techniczny prac miał miejsce z początkiem sierpnia br. i od tego czasu prowadzony jest również monitoring wydajności tej ekologicznej instalacji. Wartość inwestycji wyniosła ponad 216 tys. zł, z czego 85% dofinansowała Unia Europejska. Wykonawcą robót była firma Eltech Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej.

KP
Fot. WCK

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.