Jak wybrać wykonawcę? 10 zasad dobrego wyboru

109
62
Man worker in the firld by the solar panels

Przedstawiamy 10 zasad dobrego wyboru, które umożliwią nawiązanie współpracy z rzetelną firmą wykonawczą i ułatwią wybór systemu o dobrych parametrach.

Co sprawdzić, aby dobrze wybrać?

1. Jak długo wykonawca działa na rynku i jakie ma doświadczenie?

Konieczne jest dobre rozpoznanie rynku lokalnego, sprawdzenie, kto ma na koncie sporo instalacji, przejrzenie referencji, ale również kontakt z klientami takiej firmy, najlepiej takimi, którzy użytkują instalację od dłuższego czasu. Wtedy uzyskamy najwięcej informacji co do tego, jak sprawdza się instalacja podczas dłuższej eksploatacji – czy spełnia oczekiwania i czy pojawiały się jakieś problemy w trakcie użytkowania. Jeżeli firma działa bardzo krótko (np. poniżej roku), należy szczególnie dokładnie sprawdzić jej ofertę i jakość pracy. Nie chodzi o to, aby piętnować niedawno powstałe firmy, jednak w ich przypadku powinniśmy być bardziej ostrożni – krótka historia to niższa wiarygodność i nieco większe ryzyko (czasami rekompensowane korzystniejszą ceną).

2. Czy firma instalatorska posiada ubezpieczenie OC?

Problemy zawsze mogą się zdarzyć, więc lepiej, abyśmy mieli pewność, że nasze ewentualne szkody mogą zostać pokryte z ubezpieczenia.

3. Czy firma zapewnia sprawny kontakt i oferuje przejrzyste informacje techniczne, wiarygodne kalkulacje kosztów, itd.

Przygotowana dla nas kalkulacja powinna zawierać nie tylko informacje na temat kosztów oraz parametrów technicznych, ale również szacowane dane dotyczące ilości produkowanej energii, okresu zwrotu z inwestycji itp. Dopytajmy również o sposób rozplanowania modułów czy poprowadzenia tras kablowych. Jeżeli problemy z wykonawcą zaczynają się już na etapie początkowym, ryzykujemy, że tak samo problematyczny będzie montaż i późniejsza opieka serwisowa.

4. Z kim współpracuje wykonawca?

Czy wykonawca jest autoryzowanym partnerem producentów lub dużych dostawców? Nie jest to warunek konieczny, jednak może on stanowić dodatkowy argument za wyborem danej firmy.

5. Jakie są warunki gwarancji oferowanego nam systemu?

Sprawdźmy zakres opieki gwarancyjnej oraz jej długość. Nie zawsze długa gwarancja to realna korzyść – zweryfikujmy warunki takiej gwarancji, gdyż nie zawsze będziemy mieli rzeczywistą możliwość z niej skorzystać. Jeżeli firma z bardzo krótkim stażem oferuje nam dłuższą gwarancję niż konkurencja, powinniśmy podejść do tego z dużą ostrożnością.

6. Jakie są warunki serwisowania instalacji?
Jak szybka jest reakcja na błędy pracy i uszkodzenia instalacji? Jak wygląda ich system opieki serwisowej?

7. Jakim zespołem dysponuje wykonawca?
Czy firma posiada własną ekipę montażową oraz czy instalatorzy mają odpowiednie uprawnienia? Sporo firm korzysta z podwykonawców, jednak pamiętajmy, że chodzi nie tylko o sprawny montaż, ale i późniejszą opiekę serwisową w przypadku ewentualnych poprawek, napraw czy wymiany sprzętu.

8. Czy dobór instalacji został właściwie przeprowadzony?
Czy proponowana instalacja odpowiada naszemu rocznemu zużyciu i nie jest niepotrzebnie przewymiarowana? Czy dysponujemy odpowiednią ilością niezacienionego miejsca do zlokalizowania modułów?

9. Czy oferowany sprzęt jest wysokiej jakości?
Czy moduły posiadają odpowiednio wysokie parametry techniczne oraz spełniają wymagania norm jakości? Czy producent modułów jest notowany w rankingu Tier 1 lub innych niezależnych zestawieniach? Czy moduły są poddawane niezależnym testom? Czy producent modułów lub falownika prowadzi serwis i dystrybucję w Europie?

10. W jaki sposób będzie prowadzony nadzór nad parametrami pracy instalacji?
Czy będziesz miał dostęp do parametrów pracy instalacji za pomocą telefonu komórkowego lub serwisu www? Czy monitoring pracy instalacji będzie również prowadzony przez firmę wykonawczą?

Patryk Swoboda (Planergia.pl)
Fot. Freepik

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.