Roczne koszty diet dla raciborskich radnych będą kosztować 60 tys. zł więcej.

Podczas lutowej sesji Rady Miasta Racibórz zmieniono zasady wypłacania diet.

Głównie zmiany dotyczą diet dla zastępców przewodniczących i szeregowych radnych. Diety pozostałych funkcyjnych radnych zostają na dotychczasowym poziomie. Mogą być nawet niższe z uwagi na wprowadzenie obniżeń za nieobecność na sesji bądź posiedzeniu komisji.

Teraz wprowadzono diety dla zastępców przewodniczących stałych komisji, a także dodatek dla radnych, członków komisji rewizyjnej oraz komisji skarg Komisji Skarg, Wniosków i Petycji za udział w dodatkowych posiedzeniach tych komisji w danym miesiącu. Ponadto dodatek dla członków komisji doraźnych.

Wniosek Stanisława Borowika

Radny Stanisław Borowik złożył wniosek o to, aby zastępca przewodniczącego komisji w przypadku nieobecności przewodniczącego otrzymywał dodatkowe uposażenie za prowadzenie komisji w kwocie 200 zł. – Na dzień dzisiejszy dajemy podwyżkę zastępcom przewodniczący komisji 500 zł. W moim przekonaniu jest to nieuzasadnione. Nie chce uzasadniać tego wniosku, bo bym musiał wyciągnąć wszystkie działa, a tego nie chce – stwierdził S. Borowik. Wniosek nie został przegłosowany. Ośmiu radnych było za, jedenastu przeciw. Czterech wstrzymało się od głosu.

Wzrost kosztów

Radny Henryk Mainusz zapytał, czy została policzona suma tych podwyżek i jaka to jest kwota. Zauważył też, że przez 4 lata poprzedniej kadencji cała opozycyjna strona rady w tamtym okresie regularnie postulowała o zmniejszenie wydatków na radę. – Nie wiem, co się takiego stało, że mamy nagle zwrot w drugą stronę – mówił radny. Przewodniczący Fiołka w odpowiedzi zauważył, że obniżenie diety w przypadku nieobecności funkcyjnych radnych zmniejszy koszty. Przyznał z uśmiechem, że cała podwyżka idzie „na was”, mając na myśli opozycję, i na zastępców.

Dalej wyjaśniał, że takie były wnioski radnych, szczególnie Piotra Klimy. – Trochę miał w tym racji, ja to trochę przeciągałem. Nie chcę słuchać przez rok, że się uchylam – powiedział. Przypomniał też, że ostatnia uchwała w tej sprawie była podjęta 18 lat temu.

60 tysięcy złotych więcej

Wydatki na radę wzrosną zatem o ok. 5 tysięcy zł miesięcznie, 60 tys. zł rocznie. To wzrost z 280 tysięcy zł do 340 tys. zł. Nowe diety zostały przegłosowane trzynastoma głosami. Przeciwny był klub radnych Lenka, a od głosu wstrzymali się Leon Fiołka oraz Zygmunt Kobylak.

c

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here