Chcą postawić marinę na żwirowniach

238
79

Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie chce ożywić raciborskie żwirownie i zbudować marinę na Ostrogu.

RTW korzysta aktualnie z użyczonych przez miasto dawnych szaletów w parku Roth, gdzie prowadzona jest akademia kajakowa. – Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie zostało pozytywnie odebrane w Raciborzu. Mamy za sobą drugi sezon. Lecz brakuje nam stałego miejsca, gdzie będziemy mogli przechowywać sprzęt oraz szatnie dla dzieci – wyjaśniają przedstawiciele. Dlatego zorganizowano zbiórkę, której celem jest uzyskanie funduszy na budowę mariny na raciborskich żwirowniach.

– Chcemy, aby w końcu na raciborskich żwirowniach było życie. Aby rekreacja, turystyka wodna była na wysokim poziomie, aby klub miał swoją ostoję. Aby nie tylko Park Roth żył. Planujemy postawić min. 2 kontenery morskie, w pełni wyremontowane, oszklone, z sanitariatem. Przeznaczone będą dla każdego, kto do nas zawita – czytamy w opisie projektu.

RTW planuje zakup 3 drabinek gimnastycznych, min. 2 trenażerów wioślarskich, min. 2 trenażerów kajakarskich, 8 materacy gimnastycznych, zestawów do ćwiczeń siłowych (tzw. atlas), montaż i transport kontenerów oraz prace ziemne i projektowe (wykonane społecznie). Dla aktywnych ludzi, którzy morsują w okresie zimowym, zaplanowano wykonanie podestu i zadaszonego pomieszczenia z wieszakami, ponadto stojaków rowerowych i podestu pływającego. – Wierzymy, że wszyscy raciborzanie, kajakarze, wioślarze z Polski i aktywni ludzie zmobilizują się i zrobimy coś społecznie, o czym mówić będzie cała Polska – zachęca RTW. Kosz przedsięwzięcia to 120 000 zł. Zbiórka dostępna na stronie: www.tiny.pl/tsn12

Ożywić żwirownie

O tym, jak zagospodarować żwirownie na Ostrogu rozmawiano podczas posiedzenia Konsultacyjnej Rady Gospodarczej w październiku ubiegłego roku. W czasie dyskusji Anna Kobierska-Mróz zauważyła, że teren w większości stanowią wody, dlatego też trudno o inwestora, który uzyskiwałby dochody w skali całego roku. Członkowie Rady zasugerowali, aby teren żwirowni uporządkować i przeznaczyć do uprawiania sportów wodnych. Zastępca Prezydenta Michał Fita przekazał informację o prowadzonych rozmowach z lokalną grupą płetwonurków, którzy mogliby posprzątać dno zbiorników.

Przypomnijmy, że teren zbiorników pożwirowych na Ostrogu to jeden z frontów robót przy budowie wschodniej obwodnicy miasta. Po zakończeniu budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna konieczne będzie zagospodarowanie tych terenów. Pomysł Raciborskiego Towarzystwa Wioślarskiego wydaje się idealnie wpisywać w ideę zagospodarowania i ożywienia żwirowni.

c

O pomysłach na zagospodarowanie terenu na żwirowniach rozmawiano podczas Konsultacyjnej Rady Gospodarczej w październiku 2019 roku. Wspominano wówczas, że wzorem dla raciborzan powinien być Park Gródek w Jaworznie. Nazywane przez wielu „jaworznicką Chorwacją” tereny starego kamieniołomu zachwycają teraz turkusową wodą, piękną roślinnością czy wysepkami. W tym miejscu mieszkańcy chętnie spacerują, podziwiają przyrodę, jeżdżą na rowerach czy organizują pikniki. Wydaje się, że i w Raciborzu potrzeba takiego miejsca.