Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

188
87

WOŚP grał w całym regionie. 12 stycznia zbierane były środki na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej.

125 wolontariuszy kwestowało na terenie Raciborza i najbliższych okolic. Cały Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, razem z koncertami, odbył się w tym roku na rynku. Program 28. edycji otworzyli strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Markowic, Brzezia, Sudoła i Miedoni, którzy przygotowali widowiskowe pokazy sprzętu strażackiego, ratownictwa technicznego i medycznego. Pojawił się też Raciborski Klub Off-Road SRC4x4 ze swoimi terenówkami i rozgrzewającą, wojskową grochówką. Nie zabrakło pokazów średniowiecznych i walk wojów ze stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry, Jednostki Strzeleckiej 3054 Racibórz, a na „WOŚP-owej” scenie gorącą atmosferę zapewniły zespoły Echo, Alge’aters i JuicyPop. Przybyłych rozgrzała też gorąca zumba i wspólny trening z Be Fit Fitness Room. WOŚP nie mógł się również odbyć bez Światełka do Nieba. Pokaz fireshow przygotowało Bractwo Ognia Spaleni.

Padł kolejny rekord. W zeszłym roku uzbierano 136 466,67 zł, tym razem na konto Fundacji WOŚP powędrowało z Raciborza 146 066,53 zł. Podobnie było w Kuźni Raciborskiej, gdzie zbiórka do puszek i licytacja rozmaitych przedmiotów przyniosła kwotę w wysokości 34 007,97 zł. To o 4,5 tys. zł więcej niż rok temu. Na terenie gminy Krzanowice oraz z tamtejszych aukcji udało się zebrać 12 667,46 zł, 123,92 euro i 40 koron czeskich.

Również wodzisławianie udowodnili, że chcą i lubią pomagać. Na terenie miasta pracowały trzy sztaby. Wolontariuszom Wodzisławskiego Klubu Naszej Ziemi udało się uzbierać 62 436,95 zł, Zespół Szkół Ekonomicznych zgromadził 72 500,00 zł, a Zespół Szkół nr 1 – 11 450,00 zł. Wodzisław Śląski pobił więc swój rekord – 146 tys. zł to o ok. 6 tys. więcej niż w 2019 r. Na rynku odbyły się licytacje, koncerty i zabawa w wiosce fantasy. Można było włączyć się w akcję krwiodawstwa, sprawić sobie przejażdżkę motocyklową albo z bliska przyjrzeć się historycznym eksponatom. Na Balatonie wspierano WOŚP, morsując, a na „Trzech Wzgórzach” podczas biegu „Policz się z cukrzycą”.

Rybniczanie tradycyjnie bawili się na Kampusie przy ul. Rudzkiej. W programie znalazła się m.in. prezentacja wozów bojowych Ochotniczych Straży Pożarnych z rybnickich dzielnic i pokaz żonglerki ogniem. Nie zabrakło aukcji i koncertów – zagrali m.in. The Farsk, Popiół, The October Leaves, Kawa z Mlekiem i Frele. Na zakończenie miało miejsce Światełko do Nieba. Na ulicach miasta pojawiło się prawie 300 wolontariuszy, a kwota, jaką zebrał rybnicki sztab, to 231 tys. zł.

KP
Fot. 1-4 Katarzyna Przypadło, Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego, Urząd Miejski Krzanowice