Prestiżowa nagroda dla Wandy Bukowskiej

3
77

Propagatorka polskiej kultury i folkloru z Wodzisławia Śląskiego otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

Związana z Wodzisławskim Centrum Kultury oraz Zespołem Pieśni i Tańca Vladislavia Wanda Bukowska otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Laureatka została nagrodzona w kategorii „upowszechnianie kultury ludowej”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 17 grudnia w katowickim kinoteatrze Rialto. Wśród 18 kandydatów zgłoszonych do przyznania tej prestiżowej regionalnej nagrody wyróżniono troje. O przyznanie nagrody wnioskowało Wodzisławskie Centrum Kultury, a w imieniu laureatki odebrał ją dyrektor placówki Krzysztof Jaroch.

Wanda Bukowska jest założycielką Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, który w tym roku obchodzi jubileusz 37-lecia działalności. Jest choreografem, organizatorką wielu przedsięwzięć promujących tradycje rodzimego folkloru, także tych o randze międzynarodowej. To także autorka książki pt. „Wspomnienia z okresu 1918 do 2018”, w której opisuje lata spędzone na zesłaniu, ciężkie realia powojenne, działalność w harcerstwie, w szkolnictwie, a także bogate doświadczenia związane z pracą instruktora.

Wanda Bukowska jest laureatką licznych nagród prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego oraz Powiatu Wodzisławskiego w dziedzinie kultury i sztuki za osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Z tytułu zaangażowania w działalność ZHP otrzymała m.in. oznakę XXXV-lecia Harcerska Służba Ziemi Śląskiej czy honorową oznakę Przyjaciela Dziecka. W ramach swojej wieloletniej pracy pedagogicznej jej zasługi na polu pedagogiki zostały uhonorowane m.in. nagrodą II stopnia Ministra Oświaty i Wychowania, Złotym Krzyżem Zasługi i nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania w Katowicach. Działalność kulturalna zaowocowała m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki oraz Oznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2008 r. otrzymała również nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności. W 2009 r. została laureatką nagrody Narcyz przyznawanej przez Izbę Handlowo-Przemysłową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego kobietom wyróżniającym się w działalności zawodowej i społecznej.

KP
Fot. Tomasz Żak/UMWS