Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Raciborzu

140
113
dzieci

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w tym roku odbyły się w Raciborzu.

Przedstawienia, pokazy, warsztaty dla dzieci, spotkania Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i ekspertów z uczniami, konkursy, zawody z udziałem słynnych sportowców, a na koniec gala finałowa z koncertem Golec uOrkiestry, którą poprowadzili Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel – w dniach 21-23 listopada w Raciborzu miały miejsce obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

20 listopada minęło 30 lat od przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, która pozwala wszystkim państwom skuteczniej chronić prawa najmłodszych. Dla Polaków rocznica przyjęcia konwencji jest wyjątkowo ważna, ponieważ jej pierwotny projekt powstał w naszym kraju. Został napisany przez wybitnego polskiego prawnika, prof. dr. hab. Tadeusza Smyczyńskiego – emerytowanego już profesora tytularnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN i na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, który przez lata kierował Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka, był też ekspertem Sejmu i Senatu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 r. ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Biuro Rzecznika Praw Dziecka co roku organizuje obchody w innym polskim mieście.

Otwarcie obchodów przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i prezydenta Raciborza Dariusza Polowego miało miejsce w raciborskim muzeum. Tam też odbyła się konferencja naukowa o prawach dziecka. Prelekcje wygłosili: Mikołaj Pawlak – „Konwencja o prawach dziecka a wyzwania współczesności”, Dyrektor Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych BRPD Agata Jasztal – „Rozwój urzędu Rzecznika i działania RPD w kontekście konwencji ONZ i współpracy międzynarodowej”, Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu dr Gabriela Kryk – „Prawa dziecka – sztuka edukacji wczesnoszkolnej” oraz ekspertki Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – „Coraz nowsze technologie i coraz młodsi użytkownicy. Co czeka na nas tuż za rogiem i co możemy z tym zrobić?”. Następnie w Raciborskim Centrum Kultury miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu, który otrzymał tytuł „Miasto przyjazne prawom dziecka”.

Jednym z głównych wydarzeń był finał piłkarskiego turnieju o puchar Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Miasta Racibórz. Na parkiet Areny Rafako wybiegły najlepsze drużyny raciborskich szkół wyłonione we wcześniejszych eliminacjach. Rywalizację w kategorii szkół średnich wygrał ZSOMS, w kategorii klas IV–VIII szkół podstawowych zwyciężyła SP3, a wśród najmłodszych – klasy I–III – najlepsi okazali się piłkarze także z SP3. Gościem był m.in. Sebastian Mila – były reprezentant Polski w piłce nożnej, można było ścigać się z Justyną Święty-Ersetic czy przeciągać linę z Ryszardem Wolnym.

Na zakończenie w RCK miała miejsce uroczysta gala, podczas której wręczono odznaki Rzecznika Praw Dziecka. Uhonorowani zostali: Łukasz i Paweł Golcowie – twórcy Fundacji Braci Golec, która od wielu lat każdego roku pomaga rozwijać muzyczne talenty dzieci, ucząc swoich podopiecznych gry na instrumentach i śpiewu góralskiego; Tisa Żawrocka-Kwiatkowska – prezes fundacji Gajusz, która od ponad 20 lat opiekuje się dziećmi oraz prowadzi wiele innych cennych działań na rzecz najmłodszych; Józefa Kielak – wicedyrektor ds. wychowawczych w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu, która od ponad 30 lat działa na rzecz dzieci, w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, organizuje też liczne akcje charytatywne i programy edukacyjne; siostra Zygmunta – Bogusława Sikacka prowadząca od ponad dwóch dekad dom dla dzieci przy klasztorze Annuntiata, gdzie realizowana jest pomoc dzieciom w nauce i wsparcie dla potrzebujących rodzin; Szymon Bolik – wychowawca w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu, autor książek dla dzieci, działacz społeczny i organizator akcji charytatywnych; Maria Jabłońska od lat udzielająca się w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich Diecezji Opolskiej; Maria Frączek, która realizuje programy profilaktyczne z elementami opieki i wychowania dla dzieci i młodzieży, dzięki jej zaangażowaniu funkcjonuje Domowisko im. Bł. Matki Teresy z Kalkuty przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Raciborzu; Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny Pomocna Dłoń, w ramach którego działa klub Strefa i placówka wsparcia dziennego, a także pedagodzy ulicy.

Podczas gali wręczono także nagrody dla laureatów konkursów plastycznego oraz graficznego w szkołach i przedszkolach oraz Sportowy Puchar Rzecznika Praw Dziecka dla ZSOMS i SP3.

Galę prowadzili Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel. Na scenie wystąpili: ZPiT Strzecha, Zespół Taneczny Skaza i Perspektywa z RCK, a na finał zagrała Golec uOrkiestra.

KP
Fot. Katarzyna Przypadło