Wiatraki kręciły się po raz szesnasty

1
70

Wśród gości tegorocznej edycji Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego znaleźli się m.in. Joanna Pajkowska i Robert Makłowicz.

XVI edycja Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego Wiatraki odbyła się w dniach 24-27 października. W głównej części można było spotkać się z najciekawszymi podróżnikami, fotografami, dziennikarzami i autorami slajdowisk. Wśród gości festiwalu znaleźli się m.in. Marcin Jamkowski – „Sudan. Czarni faraonowie z Królestwa Kusz”, Joanna Pajkowska – „Samotny rejs jachtem żaglowym dookoła świata”, Krzysztof Starnawski – „Sac Actun i Dos Ojos – eksploracja najdłuższego na świecie zalanego systemu jaskiniowego” i Robert Makłowicz, który zabrał przybyłych „W kulinarną podróż”.

Tradycyjnie osobny blok, tym razem aż dwudniowy, organizatorzy przygotowali dla szkół. Najmłodszych widzów zaprosili zaś na specjalne warsztaty „afrykańskie”. Tegoroczną nowością były dwa wieczory filmowe poświęcone światowej tematyce górskiej, które odbyły się w ramach „Lądek Film Tour”. Można było też wziąć udział w after party z DJ-em Balkan Valkan i w spływie kajakowym Odrą z Chałupek do Krzyżanowic.

W programie znalazły się też podróże muzyczne. Na Przystanku Kulturalnym Koniec Świata zagrała grupa Tsigunz Fanfara Avantura – niespotykana w Polsce formuła bałkańskiej orkiestry dętej. Natomiast z koncertem „Inspiracje” wystąpił zespół Trebunie-Tutki – ambasador Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej.

KP