Ostróg okiem Szczypińskiego

177
169

Tłum mieszkańców przybył na premierę najnowszego filmu Adriana Szczypińskiego pt. „Historia Parafii Ostróg”.

– Kościół pełen, premiera wykonana, wspomnienia zapisane, archiwa powiększone, wiedza zdobyta, ludzie poznani. Dziękuję wszystkim, którzy stali się treścią i wartością tego filmu, którzy poświęcili swój czas i zasoby, by powiększyć jego ładunek historyczny. Mam nadzieję, że zrobiłem z nich dobry użytek, który przetrwa lata – powiedział po premierze Adrian Szczypiński. Kościół św. Jana Chrzciciela na Ostrogu 20 października wypełnił się tłumem mieszkańców, którzy przyszli zobaczyć jego najnowsze dzieło pt. Historia Parafii Ostróg. – Będzie to bardzo ciekawa opowieść o historii parafii, kultu cudownych obrazów i o nadzwyczajnej religijności mieszkańców. A także o słynnej mszy solidarnościowej na stadionie OSiR-u 1 maja 1981 roku i dalszych dziejach starego ostrowskiego kościółka, który w 1992 roku spłonął w Zawadzie Książęcej – tak zapowiadał film Adrian Szczypiński jeszcze przed premierą. W filmie występują ks. Jerzy Hetmańczyk, bp Jan Kopiec, ks. prałat Jan Szywalski, ks. Wojciech Janus, o. dr Marek Rusecki, o. Grzegorz Woś, dr Janusz Nowak, Grzegorz Wawoczny, Piotr Libera, Grzegorz Mejłun, Józefa Musioł, Eulalia Panek, Zofia Plewczyńska, Piotr Smudziński, Marion Szot, Teresa Ziewiec, Leon Wolnik, Izabela Jarzombek, Mateusz Goniowski, Mateusz Mandrela i Arkadiusz Popławski.

– 1,5 roku temu pani Teresa Ziewiec wpadła na pomysł, że fajnie by było, gdyby dla Ostroga też powstał taki film. Zacząłem go robić i nagle się okazało, że tutaj na Ostrogu jest znacznie więcej do opowiedzenia i do pokazania, dlatego film jest bardzo długi, ma 3 h 23 minuty. Proszę mi wierzyć, krócej się nie dało. Pierwsza montażowa wersja tego filmu miała 4 godziny. Potem stwierdziłem, że nikt tego nie wytrzyma – żartował Adrian Szczypiński. Życząc udanego seansu, podkreślił, że film będzie szczególnie ciekawy dla mieszkańców Ostroga. – Będzie to spojrzenie z zewnątrz. Ja nie jestem z Ostroga, tutaj dla mnie wszystko było nowością – przyznaje Szczypiński. Twórca filmu podczas premiery wymieniał nazwiska osób, które poznał dzięki realizacji projektu, podkreślił także bogatą historię i piękną architekturę kościoła, które mógł w tym czasie zgłębić. – Dużo się nauczyłem przy produkcji tego filmu – podsumował Adrian Szczypiński.

O tych, którzy odeszli

W najnowszym filmie Adriana Szczypińskiego pojawiło się wiele znanych postaci, niektóre z nich nie doczekały jednak premiery.

Śp. Maestro Piotr Libera w najnowszym filmie Adriana Szczypińskiego mówił o pożarze świątyni w 1945 roku, o procesjach Bożego Ciała, o organach, o figurach apostołów w kościele i o proboszczach – Hartliku, Jędrychowskim i Hetmańczyku. Był barwną postacią, z chęcią przywołując liczne anegdoty i opowiadając o przeszłości. Śp. Piotr Libera zmarł 3 października. Maestro spoczął 11 października na Ostrogu. W pamięci mieszkańców pozostanie jako autorytet i maestro. Dla wielu znany jako dyrygent, muzyk , nauczyciel, opiekun chóru Strzecha.

18 października zmarł śp. Sylwester Potocki. Pełniący funkcję Rejonowego Konserwatora Zabytków wystąpił w czterech filmach Adriana Szczypińskiego. Znany był przede wszystkim jako architekt, kolekcjoner i malarz. Zmarł w wieku 80 lat.