Olga Tokarczuk bogatsza o 3,5 mln

4
99

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla. Pisarka uczyła się w Kietrzu.

Polska eseistka, autorka scenariuszy, poetka i psycholog ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Kietrzu. Urodziła się wprawdzie w Sulechowie, ale wraz z rodzicami przeprowadziła się do Kietrza, gdzie zdała maturę. Później ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia” – podaje biznesinfo.pl. Ostatni nobel dla Polaka wręczono 23 lata temu. Odebrała go Wisława Szymborska. Olga Tokarczuk jest autorką takich powieści jak „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Gra na wielu bębenkach”, „Bieguni” czy „Księgi Jakubowe”.

Pisarka jest współgospodarzem Festiwalu Góry Literatury. Jest to polski festiwal literacki organizowany od 2015 roku głównie w mieście i w gminie Nowa Ruda u podnóża Gór Sowich i we Wzgórzach Włodzickich, w powiecie kłodzkim (województwo dolnośląskie). Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Kulturalne „Góry Babel” oraz miasto i gmina Nowa Ruda. Gospodarzem, poza wspomnianą Olgą Tokarczuk, jest Karol Maliszewski. Impreza bazuje na akcjach edukacyjnych, debatach, koncertach, warsztatach literackich czy wystawach.

c
Fot. FB Olga Tokarczuk/K.Dubiel, fot. Ireneusz Burek