Startup z pomysłem na recykling

5
186
aqua polonia

Spółka Aqua Polonia dostarcza butelkowaną wodę zamówioną online, po czym sama odbiera puste butelki.

Startup Aqua Polonia z Sierpc zaprezentował nowatorski sposób na to, jak dbać o czystość środowiska. W sklepie online można zamawiać wodę w modelu subskrypcyjnym, a więc np. co dwa tygodnie lub co miesiąc. Startup współpracuje z kurierami DHL i to oni dostarczą produkt do naszego domu. Następnie, bez dodatkowych opłat, kurier odbierze od nas puste opakowania. Ideą startupu jest osiągnięcie 100-procentowego recyklingu, a celem, do którego dąży firma – obieg zamknięty. Dlatego autorzy pomysłu planują przerabianie butelek na granulat PET i robienie z nich kolejnych opakowań.

Jak to działa? – 1. Kup wodę w naszym sklepie internetowym, a kurier dostarczy ją do Ciebie za darmo. 2. Wypij ją, puste butelki i nakrętki włóż z powrotem do kartonu, w którym dostarczyliśmy do Ciebie wodę. 3. Naklej etykietę zwrotną (którą znajdziesz w środku) na karton i zamów kuriera. Ten odbierze od Ciebie za darmo karton z pustymi butelkami i dostarczy je do nas, gdzie zajmiemy się ich recyklingiem – czytamy na stronie startupu.

System kaucyjny

Poziom recyklingu w Polsce wymaga poprawy. Nasz wynik sięga 35%, co jest słabym rezultatem w kontekście nałożonych przez Unię Europejską norm. Zgodnie z pakietem odpadowym UE do 2025 roku państwa członkowskie powinny odzyskiwać 50% tworzyw sztucznych, a do roku 2030 – 55%. Trwają więc prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego, który zdaniem ekspertów jest jednocześnie kosztem, ale i szansą na ekologiczny rozwój.

Litwa wzorem

Dobrym wzorem dla Polski może być Litwa, na której 90% opakowań wraca do ponownego przetworzenia. Na Litwie funkcjonuje 900 taromatów. Są to specjalne miejsca zbiórki, do których można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz metalowe puszki. Za oddaną tarę otrzymuje się kwit, który pozwala na rozliczenie za inny towar w tym samym sklepie albo jest podstawą do wydania odpowiedniej należności. Po kilku latach funkcjonowania taromatów na Litwie dziewięć z dziesięciu opakowań wraca do systemu.

c
Fot. freepik