Zmarł prezes RAFAKO Jerzy Wiśniewski

43
238
prezes rafako jerzy wisniewski
prezes rafako jerzy wisniewski

Niespodziewanie, 19 sierpnia, w wieku 62 lat odszedł Jerzy Wiśniewski – Założyciel i Główny Akcjonariusz Grupy PBG, Prezes Zarządu PBG S.A. oraz RAFAKO S.A., największej polskiej grupy budownictwa energetycznego.

Jerzy Mieczysław Wiśniewski ukończył Politechnikę Poznańską, w 2004 roku uzyskał dyplom Master of Business Administration. Uzyskał tytuł Inżyniera Górnictwa II Stopnia nadany decyzją Ministra Przemysłu i Handlu, a w roku 2009 za wkład pracy na rzecz branży górniczej uzyskał tytuł „Generalny Dyrektor Górniczy III stopnia”, nadany przez Ministra Gospodarki. Zdobył uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa udzielone przez Ministerstwo Skarbu. W 1997 roku odznaczony decyzją Ministra Gospodarki Brązową Odznaką „Zasłużony dla Górnictwa RP” w uznaniu zasług dla górnictwa i jego rozwoju. W 2004 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Zakwalifikowany w roku 2009 do finałowej piątki największych osobowości kapitalizmu w Polsce, nominowany za cierpliwość, umiejętność wyławiania perełek oraz dzielenie się sukcesem i wiedzą z rodziną, w konkursie na Asa XX-lecia Kapitalizmu w Polsce, organizowanym przez Puls Biznesu.

Działalność gospodarczą rozpoczął w 1994 roku, tworząc przedsiębiorstwo świadczące usługi w branży gazowniczej. Rodzinną firmę rozwinął w Grupę Kapitałową skupioną wokół przedsiębiorstwa PBG S.A., której spółki realizują od roku 2004 największe w Polsce inwestycje na rynku budownictwa gazowego, kubaturowego, energetycznego. Przed Euro 2012 grupa była odpowiedzialna m.in. za budowę Stadionu Narodowego. „To był szczyt sukcesów firmy, której giełdowa wycena sięgała 3 mld zł, a sam Jerzy Wiśniewski, jak informuje informuje Forbes.pl, znalazł się na liście 100 Najbogatszych Polaków”. Kolejne lata przyniosły okres niepowodzeń, czego skutkiem było zadłużenie i w efekcie ogłoszenie bankructwa. Jerzemu Wiśniewskiemu dzięki postępowaniu układowemu udało się jednak uratować firmę, która działa do dziś. PBG specjalizuje się w instalacjach gazu ziemnego i ropy naftowej. Jest wyceniana na kilkadziesiąt milionów złotych (za Forbes.pl).

W latach 2011- 2018 był przewodniczącym Rady Nadzorczej Rafako SA (w 2011 roku PBG została właścicielem większościowym Rafako SA). Od października 2018 roku był prezesem zarządu.

i
Fot. RAFAKO S.A.