Miliony na wodzisławskie drogi

110
95

Wśród modernizowanych ulic znajdą się m. in. Plac Zwycięstwa, Mieszka czy Daszyńskiego.

Wodzisław Śląski skorzysta z nowego funduszu, dzięki któremu miasto uzyska pieniądze na remont aż 18 dróg. Mowa o Funduszu Dróg Samorządowych (FDS), który został powołany ustawą z 23 października 2018 r. FDS to rządowy program, który przekaże pieniądze na budowę, przebudowę i remont lokalnych dróg w całej Polsce. Jest on więc instrumentem wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez samorządy.

Prezydent Wodzisława Śląskiego Mieczysław Kieca już w kwietniu zapowiedział, że miasto jest dobrze przygotowane do programu. Wskazał, że dzięki kompletnej dokumentacji kilkunastu projektów miasto było w stanie przygotować aż trzy wnioski o dofinansowanie, których przedmiotem jest remont lub przebudowa 18 dróg w Wodzisławiu Śląskim. Aby maksymalnie zwiększyć szanse uzyskania punktów wskazane drogi podzielono na trzy grupy.
Koszt wszystkich inwestycji oszacowano na ponad 19 mln zł. Wnioski złożono 12 kwietnia tego roku. Niektóre drogi nie mogły zostać zgłoszone do FDS ze względu na m. in. nieuregulowany stan prawny, budowę kanalizacji czy brak aktualnej dokumentacji.

– Patrząc na cele nowego programu, możemy postarać się o to, by nasze drogi lokalne zyskały lepszą jakość, a tereny inwestycyjne, zwłaszcza te na Wilchwach, zyskały dobrej jakości dojazd. Od lat środki zewnętrzne pomagają nam realizować wiele planów i przyspieszać zmiany w mieście. Mam nadzieję, że w przypadku Funduszu Dróg Samorządowych będzie podobnie – powiedział prezydent.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi wkrótce, bo w sierpniu, jednak już pod koniec lipca Mieczysław Kieca podzielił się bieżącymi informacjami na Facebooku. – Z informacji, jakie otrzymałem dziś z Urzędu Wojewódzkiego wynika, że wszystkie trzy grupy dróg miejskich, zgłaszane przez nas do Funduszu Dróg Samorządowych otrzymały pozytywną ocenę. To oznacza, że na remont z dofinansowaniem otrzymają szanse ulice: Sasankowa, Mieszka, Leszka, Piasta, Daszyńskiego, Rolnicza, Krupińskiego, Asnyka, Orzeszkowej, Osadnicza, Uśmiechu, Prusa, Wańkowicza oraz Plac Zwycięstwa. Na liście rezerwowej, czyli pozytywnie ocenione i wciąż z szansą na dofinansowanie, znalazły się ulice: Tysiąclecia, Dąbrowskiej, Chełmońskiego oraz budowa dróg na terenach po KWK 1 Maja. Mówimy o remontach i przebudowach, które planujemy przeprowadzić w ciągu najbliższych około dwóch lat. Bardzo się cieszę z takiej oceny specjalistów z UW. Teraz trzymajcie, proszę, kciuki za równie pozytywną decyzję Pana Premiera – napisał w mediach społecznościowych prezydent Kieca.

C
Fot. fb/ Mieczysław Kieca