Dni Raciborza 2019

340
330

Gwiazdą tegorocznych dni miasta był zespół Kult, który wystąpił na Zamku Piastowskim.

Tegoroczne Dni Raciborza trwały dwa tygodnie. Zasadnicza część obchodów odbyła się na Zamku Piastowskim 14 i 15 czerwca.

Pierwszego dnia dla raciborzan wystąpiła niekwestionowana gwiazda polskiej sceny rockowej, zespół Kult z charyzmatycznym Kazikiem Staszewskim. Przed nim zagrała pochodząca z Czeskiego Cieszyna kapela Glayzy.

W sobotę przed południem tradycyjnie z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla wystartowało Pływadło, tym razem pod hasłem „Od 20 lat malujemy Odrą świat”. W tym samym czasie na zamku miał miejsce Festiwal Przedsiębiorczości, podczas którego m.in. zaprezentowały się innowacyjne raciborskie przedsiębiorstwa oraz odbyły się targi pracy i edukacji. Koło PZW nr 46 Cobex–SGL w Raciborzu zorganizowało natomiast zawody na rzece Odrze skierowane do wędkarzy zrzeszonych w kołach wędkarskich powiatu raciborskiego i powiązane z obchodami Dni Raciborza.

Najmłodsi mogli bawić się z Ciocią Klocią i Wesołą Ferajną Berniego. Zagrała Orkiestra Dęta Plania prowadzona przez Władysława Mołdrzyka. Na zamku wystąpił też pochodzący z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego kabaret Jurki. Po nich można było bawić się przy muzyce jednego z najlepiej brzmiących coverowych bandów w Polsce – Juicy Pop. Na zakończenie głównych obchodów organizatorzy zaprosili wszystkich na potańcówkę z big-bandem Kurcbend.

W niedzielę w samo południe, jak co roku, nastąpiła Intronizacja Króla Kurkowego w raciborskim muzeum, a po południu, również w ramach Dni Raciborza, zorganizowano Święto Powiatu. Zaprezentowały się raciborskie gminy, a na zakończenie wystąpił zespół Krzikopa.

KP
Fot. Katarzyna Przypadło, Anna Łapka, Ireneusz Burek, Zuzanna Sczyrba