Pleśna za droga dla emerytów? Radna Nowacka chce obniżenia ceny

2
146
ludmila nowacka

Radna miejska Ludmiła Nowacka uważa, że dla przeciętnego raciborskiego emeryta kwota 900 zł za dziesięciodniowy wyjazd jest za wysoka.

Obecnie raciborski ratusz ma przygotowaną ofertę, która jest skierowana do pracowników Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych, nauczycieli oraz emerytowanych pracowników raciborskich szkół i przedszkoli, pracowników Urzędu Miasta, Ośrodka Sportu i Rekreacji, instytucji kultury oraz ich rodzin. Koszt dziesięciodniowego pobytu dla osoby dorosłej to 900 zł. Dla emerytów nie są przewidziane dodatkowe zniżki. Cena obejmuje nocleg w 2-, 3- lub 4-osobowym baraku, wyżywienie w postaci jednego dwudaniowego posiłku w formie obiadokolacji, dostęp do prysznica, wc, umywalki i koca. Oprócz tego w tej cenie można skorzystać z rowerów, świetlicy, leżaków, parawanów i sprzętu sportowego. Cena obejmuje także transport oraz ubezpieczenie NNW. Organizator nie zapewnia: opieki medycznej, dostępu do kuchni, parkingu dla samochodów, sprzątania kontenera, pościeli, naczyń, sztućców i środków czystości.

Była kandydatka na prezydenta Raciborza Ludmiła Nowacka uważa, że cena ta jest zbyt wysoka, szczególnie dla emerytów, którzy, jak wiadomo, nie mają zbyt wielkich funduszy, aby pozwolić sobie na wyjazd nad morze, szczególnie w obecnie proponowanej przez urząd cenie. – Bardzo proszę o zrewidowanie możliwości obniżenia tej ceny dla emerytów, np. o 20 proc. – wnioskowała podczas ostatnich obrad Komisji Oświaty Ludmiła Nowacka.

Na apel radnej przystał Krzysztof Żychski (naczelnik WEKiS), który obiecał, że przyjrzy się jeszcze raz, czy nie da się obniżyć ceny dla emerytów. Zaznaczył jednak, że ta obecna wynika z urealnienia kosztów, a te w ostatnim czasie znacząco wzrosły, choćby w postaci podwyżki ceny dzierżawionego w Pleśnej gruntu. Obecnie to 70 tys. zł rocznie.

– Ta kwota nie jest zbyt wygórowana jak na dwa tygodnie nad morzem z pełnym wyżywieniem i transportem – odpowiedziała radnej przewodnicząca Komisji Oświaty Zuzanna Tomaszewska. Dyrektor SMS szybko poprawiła przewodniczącą, że nie dwa tygodnie, a dziesięć dni, i nie pełne wyżywienie, a tylko jeden posiłek dziennie. – I tak uważam, że zaproponowana cena, nawet w takim wariancie wyjazdu, dalej pozostaje bardzo atrakcyjna – upierała się przy swoim Z. Tomaszewska podczas prowadzonych przez siebie obrad Komisji Oświaty 22 maja. Nie odpuściła również radna Nowacka, która złożyła na ręce prezydenta Dariusza Polowego interpelację, w której wnosi objęcie wyjazdu emerytów do Pleśnej programem rządowym Senior 60+.

Dorośli do Pleśnej mogą pojechać w dwóch terminach: 10.08.2019 r. – 21.08.2019 r. oraz 21.08.2019 r. – 01.09.2019 r.

Dariusz Niestroj