Wernisaż wystawy Raciborskiego Klubu Fotograficznego „w kadrze”

1
118

W ramach Nocy Teatrów Raciborski Klub Fotograficzny „w kadrze” zaprezentował czarno-białą wystawę pt. „Festiwal w obiektywie”.

Międzynarodowy Dzień Teatru w RCK był obchodzony w piątek, 29 marca 2019. Z tej okazji przygotowano Noc Teatrów z macierzystym zespołem Tetraedru w roli głównej. Na ten czas scena sali widowiskowej RDK zamieniła się w centrum teatralne, w którym widzowie spędzili czas od godz. 18:00 do północy.

Pierwszym wydarzeniem wieczoru były „Krwawe historie” w wykonaniu młodszej grupy Tetraedru. Spektakl do słów XIX-wiecznego poety i bajkopisarza Stanisława Jachowicza dał przykład, jak słowo z dawnych bajek i wierszyków dla dzieci może stać się tworzywem emocjonującego przedstawienia, w którym zabawa formą nie wyklucza dramatu. Wykonawcy wraz z gośćmi i widzami na godzinę przenieśli się do hallu I piętra, gdzie Raciborski Klub Fotograficzny „w kadrze” zaprezentował czarno-białą wystawę pt. „Festiwal w obiektywie”. Zgromadzone zdjęcia przypomniały trzydniowy festiwal z października 2018, który umieścił Racibórz na teatralnej mapie Polski.

Po powrocie na scenę obejrzano 35-minutowy monodram Agnieszki Rajdy pt. „Pływak”. W tej trudnej konkurencji młoda aktorka Tetraedru błysnęła dużym talentem, hipnotyzując audytorium monologiem wg powieści niemieckiej pisarki pochodzenia węgierskiego, Zsuzsy Bánk. W następnej odsłonie Agnieszka Rajda, już w towarzystwie trójki kolegów, Łukasza Czogalika, Marcina Franaszka i Jakuba Tabora, zaprezentowała oprócz talentu zmysł sceniczny oraz dużą sprawność fizyczną w spektaklu „Blaszany bębenek” wg Gűntera Grassa. W finale Fundacja Szafa Gra z Ornontowic pokazała przedstawienie pt. „Baby”, ukazujące w lekko komediowym stylu specyfikę życia na Śląsku. Olga Chrzan, Nina Wolska oraz Maria Baładżanow to laureatki, zresztą tak jak Tetraedr, konkursu na najlepszy spektakl The Best Off 2018. Frekwencja na wszystkich przedstawieniach – łącznie blisko dwieście osób – pozwala stwierdzić, iż teatr offowy na dobre zadomowił się w naszym mieście.

Marek Rapnicki RCK