Kasy fiskalne on-line stają się faktem

3
132
komputer

Ze sporym opóźnieniem podpisano nową ustawę, w której wprowadza się obowiązek wymiany kas fiskalnych na kasy on-line.

W piątek 15 marca Sejm przyjął ustawę (zmieniającą ustawę o VAT), z której wynika obowiązek wymiany kas fiskalnych na kasy nowej generacji tzw. kasy on-line. Od niemal trzech lat zapowiadana rewolucyjna zmiana ma w istostny sposób ograniczyć szarą strefę. W największym skrócie chodzi o to, że kasy fiskalne on-line mają w trybie niemal rzeczywistym przekazywać dane o sprzedaży do systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej, zwanego Centralnym Repozytorium Kas.

Dane przesyłane z kas fiskalnych będą zawierały informacje o sprzedanych produktach, cenach, wartościach naliczonego podatku VAT w odniesieniu do każdej transakcji (z wyjątkiem informacji dotyczących konsumenta).

Szacuje się, że pracujące obecnie na rynku kasy (około 1,6 mln urządzeń) zostaną zastąpione nowymi w przeciągu kilku lat. Zasada generalna jest taka, że wraz z wypełnieniem pamięci fiskalnej dotychczasowej kasy, podatnik musi kupić kasę nowego typu. Warte zaznaczenia jest to, że do 31 sierpnia 2019 roku może jeszcze zdecydować się na kasę z kopią papierową (obecnie jednak większość producentów wycofało je z oferty), zaś do końca roku 2022 na kasę z kopią elektroniczną. Po tej dacie w sprzedaży będą wyłącznie kasy on-line.

Terminy obowiązkowego instalowania kas on-line

Niestety nie wszystkie branże mogą cieszyć się z takiego obrotu sprawy. Rząd wskazał kilka branż, w których z szarą strefą walczyć będzie zdecydowanie szybciej. Jako pierwsi, od 1 stycznia 2020 roku, będą musieli wymienić kasy przedstawiciele branży oponiarskiej, paliwowej oraz mechanicy pojazdów silnikowych i motorowerów.

Od 1 lipca 2020 roku kasy on-line muszą obowiązkowo wprowadzić placówki gastronomiczne (w tym również te działające sezonowo), firmy z branży hotelarskiej oraz sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe węglopochodne przeznaczone do celów opałowych.

Pół roku później, od 1 stycznia 2021 roku, kasy muszą wymienić podatnicy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz prawnicze.

Ireneusz Burek