W walce z nowotworem krwi

2
329
dkms

Raciborzanie od wielu już lat organizują akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Nieodłącznym elementem raciborskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest możliwość zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS. Wolontariusze zachęcają raciborzan do pomocy osobom cierpiącym na białaczkę. Wystarczy poświęcić zaledwie kilka minut, aby być może w przyszłości pomóc komuś w walce z nowotworem krwi.

W naszym kraju niemal co godzinę diagnozuje się u kogoś białaczkę – to twarde dane, wobec których nikt nie powinien pozostać obojętny. Dla wielu nowotwór krwi brzmi jak wyrok, ale w istocie każdy chory ma szansę na wyzdrowienie. Potrzebny jest jednak przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Choć na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych dawców, znalezienie bliźniaka genetycznego nie zawsze jest proste. To dlatego tak często organizowane są liczne akcje, a kolejne zarejestrowane osoby zwiększają szansę na sukces.

Akcje rejestracyjne oraz wszelkie inne działania z nimi związane patronuje światowa Fundacja DKMS, która powstała w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę pacjentki Mechtild Harf. Jedyną szansą na przeżycie był właśnie przeszczep, niestety w tamtych czasach w Niemczech zarejestrowanych było zaledwie 3000 niespokrewnionych dawców. Rodzina chorej przysięgła, że zrobi wszystko, aby ją uratować. Ich wola walki i siła znajomych oraz przyjaciół stała się impulsem do działania dla mężą pacjentki – dr Petera Harf’a oraz jej lekarza dr Gerharda Ehningera. Powstała największa dziś baza danych związanych z potencjalnymi dawcami komórek macierzystych, a inicjatywa znalazła podatny grunt w wielu krajach świata.

Fundacja DKMS Polska zapoczątkowała swoją działalność w 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. W ciągu dekady zarejestrowano blisko 1,5 miliona potencjalnych dawców, a podmiot trafił na listę Organizacji Pożytku Publicznego. Wolontariusze nie tylko tworzą wydarzenia dotyczące samej rejestracji, ale prowadzą wiele innych działań pomocowych, promują misję DKMS, edukują w zakresie badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.

Raciborscy wolontariusze Fundacji DKMS Polska od lat organizują m.in. Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, odwiedzają miejscowe szkoły oraz uczelnię, przyłączają się także do wielu innych akcji charytatywnych, jak ostatni 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Raciborskim Centrum Kultury, podczas którego zarejestrowano 35 potencjalnych dawców.

Kto może zostać dawcą? Każda osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która waży minimum 50 kg. Wystarczy wypełnić formularz (potrzebny będzie dokument tożsamości z numerem PESEL) oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Metoda ta jest bezinwazyjna i bardzo precyzyjna, jeśli chodzi o samo badanie. Całość trwa około 10 minut, a ten niewielki gest może uratować komuś życie.

Wojciech Kowalczyk