Pomaganie jest dziecinnie proste – ponad 136 tys. w Raciborzu

91
337

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Raciborzu ustanowił nowy rekord.

13 stycznia na ulicach całej Polski zaroiło się od czerwonych serduszek. 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał miejsce również w Raciborzu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało „Pomaganie jest dziecinnie proste”, a jej celem była zbiórka środków na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Na ulicach Raciborza pojawiło się 120 wolontariuszy, jednak oprócz tradycyjnej zbiórki pieniędzy przygotowano też wiele atrakcji dla mieszkańców. Część z nich odbywała się na rynku. Ochotnicze Straże Pożarne z Raciborza, czyli OSP Markowice, Brzezie, Sudół i Miedonia zorganizowały pokazy sprzętu strażackiego i ratownictwa technicznego. Strażacy oferowali również przejażdżki zabytkową škodą i quadem. Drengowie Znad Górnej Odry zaprezentowali walki rycerskie, Raciborski Klub Off-Road SRC 4×4 swoje pojazdy, a na najmłodszych czekała zabawa i wyścigi z misiami z Eko-Okien. Ponadto w programie znalazło się morsowanie i degustacja wojskowej grochówki. Na rynku nie zabrakło również licytacji, wśród których znalazła się m.in. wizyta w Parlamencie Europejskim oferowana przez europosła Marka Plurę. Wieczorem widowiskowy taniec z ogniem w ramach Światełka do Nieba zaprezentowała grupa Laberada Fireshow.

Wiele działo się także w Raciborskim Centrum Kultury. W akcji zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu wzięło udział 36 dawców, co przełożyło się na zebranie 15,850 litrów krwi. Oprócz tego można było zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. W programie znalazły się też m.in. warsztaty origami z WOŚP-owym serduszkiem w tle, kawiarenka z domowymi wypiekami, kiermasz WOŚP-owy i zmywalne tatuaże. Na scenie zaprezentowały się zespoły: The Best SP15, Dzieci mają głos – Dobra Szkoła, Nie Tak Głośno i Insekt. W przerwach koncertów odbywały się licytacje prowadzone przez szefową raciborskiego sztabu WOŚP – Martę Buczkowską oraz Mariusza Weidnera. Aukcje trwały też na portalu Facebook, a kupić można było m.in. piłkę z autografami siatkarzy Zaksy Kędzierzyn-Koźle, flagę 800 lat Raciborza z autografami członków zespołu Afromental, koszulkę Łukasza Monety czy trzy dni we włoskich Dolomitach.

W 2018 roku w Raciborzu zebrano 124 394,17 zł, co było absolutnym rekordem w raciborskiej historii WOŚP. W trakcie tegorocznego, 27. Finału, raciborzanie pobili rekord po raz kolejny. Po kilku dniach liczenia i podsumowań licytacji raciborski sztab poinformował o wyniku akcji – w sumie zebrano 136 466,67 zł. – Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Macie wielkie serducha. I pamiętajcie, gramy do końca świata i jeden dzień dłużej! – podsumował sztab.

KP